• 09126899278 - 09124709149
گام به گام تا شناخت تسمه نقاله

گام به گام تا شناخت تسمه نقاله

1398/03/30

امروز میخواهیم در مورد تسمه نقاله (نوار نقاله )صحبت کنیم. نوارنقاله چیست؟ آیا تا به حال از نزدیک نوارنقاله دیده اید؟ در مورد نوار نقاله چه میدانید؟ نوار نقاله را حتما از نزدیک دیده اید ،در فروشگاه زمانی که به صندوق مراجعه می کنید تا حساب را پرداخت کنید محصولات از قبل از دستگاه بارکدخوان به سمت شما حرکت می کند اینکار توسط یک دستگاهی صورت میگیرد. این دستگاهی که مواد را از نقطه ای به نقطه ای دیگر جابه جا کرد همان نوار نقاله است. اما این یک نمونه کوچک و ملموس ان بود.

تسمه نقاله

امروز میخواهیم در مورد تسمه نقاله (نوار نقاله )صحبت کنیم.

نوارنقاله چیست؟

ایا تا به حال از نزدیک نوارنقاله دیده اید؟

در مورد نوار نقاله چه میدانید؟

نوار نقاله را حتما از نزدیک دیده اید ،در فروشگاه زمانی که به صندوق مراجعه میکنید تا حساب را پرداخت کنید محصولات از قبل از دستگاه بارکدخوان به سمت شما حرکت میکند اینکار توسط یک دستگاهی صورت میگیرد.در شرکت های صنعتی نیز در ادغام با جت پرینتر ها مورد استفاده قرار میگیرد. این دستگاهی که مواد را از نقطه ای به نقطه ای دیگر جابه جا کرد همان نوار نقاله است. اما این یک نمونه کوچک وملموس ان بود.کاربردهای بزرگتر ومهمتر دارد که در خلل متن به ان اشاره خواهیم کرد.

یک سیستم نوار نقاله بخش معمولی تجهیزات بارگیری مکانیکی است که مواد را از یک نقطه به نقطه دیگر منتقل میکند.این سیستم در حمل ونقل مواد سنگین یا بزرگ کاربرد دارد. این سیستم سرعت کار رابالامیبرد. کاربرد این دستگاه ها  در صنایع بارگیری و بسته بندی های صنعتی محبوب است. از جمله کاربردهای عمومی نوار نقاله ها در فرودگاهها وسوپر مارکت ها میتوان اشاره کرد. این دستگاه پایه نهایی تحویل مورد (کیسه) به مشتریان در فروشگاه است.

بعد از خرید تسمه نقاله مهمترین کار تعمیرونگهداری ان است.

در تسمه نوار نقاله مهمترین اصل مرغوبیت مرحله نهایی تولید آن میباشد.

قبل از اینکه وارد مبحث کاربرد نوار نقاله بشویم کمی درمورد طرز کار این سیستم صحبت کنیم.

نوار نقاله در واقع نواری است مدار بسته یا کلوز اپ که با دریافت نیروی وارده از موتور گیربکس به کمک دو غلتک ابتدایی وانتهایی به حرکت در امده وچرخه روتین وبی انتها در سیستم نوار نقاله را برعهده میگیرد.

انواع تسمه نقاله ها

انواع مختلفی از نوار نقاله ها وجود دارد که هرکدام در صنعت مربوط به خود کاربرد دارد.

1)تسمه نقاله هایی که روکش لاستیک ولایه های منجید در ضخامت های مختلف وبا تعداد منجید برحسب ضخامت وقدرت نقاله در صنایع معادن ؛شن وماسه ؛گچ؛آجر؛کاشی سازی استفاده میشود. (لاستیک روکش بالای تسمه نقاله :قسمتی است که  مواد روی ان قرار میگیرد در اشکال صاف ومتخلخل وجود دارد. )

این نوع تسمه نقاله ها به دودسته تقسیم بندی میشوند:تسمه نقاله های لاستیکی آجدار

تسمه نقاله های لاستیکی ساده

2)نوار نقاله ضد سایش:

روکش رویه این نوع تسمه نقاله از جنس لاستیک مقاوم دربرابر سایش طراحی شده است. استفاده از این نوع تسمه نقاله ها برای حمل بارهایی که سایش بارهایی که ومواد حل شوند واستقامت بالایی دارند استفاده میشود. ودر برابر ضربات احتمالی اجسام حمل کننده مقاومت دارد.

تسمه نقاله ای که در صنایع غذایی به ویژه کارخانه ارد مورد استفاده قرار میگیرد از ضخامت کمتر ولی قدرت بیشتر ی برخورداراست ، به این تسمه نقاله بالابر گفته میشود.

3)تسمه نقاله pvc

این نوع تسمه نقاله مقاومت خوبی در برابر اسید ومواد شیمیایی دارد. از pvcبه طور گسترده در ساخت ساز استفاده میشود. pvcدر همه زمینه ها مورد استفاده قرار میگیرد. اگر در ساخت pvcاز پلاستیزر بیشتری استفاده شود در صنایع پوشاک ورویه مبل ،عایق کابل های برق مورد استفاده قرار میگیرد. دیگر کاربردی که دارد از pvcبه عنوان جایگزین لاستیک مورد استفاده قرار میگیرد. به طور کلی جاهایی که محدودیت استفاده از فلزات وجود دارد،ازاین نوع تسمه نقاله استفاده میشود.

ویژگی های تسمه نقاله pvc

*مقاومت بسیار بالای pvcدر مقابل آب داغ  وبخار

*مقاومت بالای pvc  در برابر حرارت وخاصیت انتی استاتیک (ضد اصطحکاک)آن

*مقاومت بالای pvcدر برابر انواع اشعه های مختلف وپرتوهای uv

*مناسب بودن pvcدر صنایع مواد غذایی ومتنوع بودن ان در صنایع غذایی

*قیمت مناسب ،انعطاف کم تسمه نقاله در دمای پایین ساییدگی کم pvc

*مقاومت بسیار بالای pvcدر برابر روغنها ،گریس ها ودیگر حلال

*مقاومت بالای pvc در برابر مواد اسیدی وشیمیایی

4)تسمه pu

تسمه puکه معمولا در ایران بارنگ سفید ان را میشناسند واز قدرت بالایی برخورداراست .از خصوصیات دیگر این نوار نقاله میتوان به ضد روغن ودر بعضی موارد ضد الکتریسیته است ،اشاره کرد.

5)تسمه نقاله پارچه یا نمدی

این نوع از تسمه نقاله تمام ویژگی های pvcرا دارد تنها تفاوتی که بین این دو وجود دارد لایه بالایی تسمه نقاله پارچه ای از جنس پارچه یا نمد است. پارچه یا الیاف کتان یا پلی استر ساخته میشود. از این تسمه نقاله بیشتر در صنایع غذایی ودارویی مورد استفاده قرار میگیرد.

6)تسمه نقاله برزنتی

این نوع تسمه نقاله شبیه به ساختار تسمه نقاله پلاستیکی دارد با این تفاوت که لایه بالایی ولایه زیرین ان از جنس برزنت هستند. لایه تاروپود ان به گونه ای است که نیروی کشش و تحمل ان ،تحمل تسمه نقاله های برزنتی را زیاد میکند.

7)نوار نقاله ترمز ومقیاس

این نوع از نوار نقاله ها از دوبخش تشکیل شده است .ترمز نوار در قسمت انتهایی قرار دارد وانباشت کالاها را تسهیل میکند. در حالیکه نوار مقیاس برای جداسازی کالاها به کار گرفته میشود. طول نوار های مقیاس وترمز مهم است.

8)نوار نقاله با بستر لغزان

این نوع از نوار نقاله شامل یک سطح صاف میشود که معمولا از فولاد ساخته شده است در برخی موارد از مازونیت ساخته شده است . برای راحتی در حمل ونقل تسمه این نوار نقاله بر روی سطح ثابت شده اند.

9)نوار نقاله قابل حمل

در زیر این نوع از نوار نقاله ها چرخ های کوچک کاستور طراحی شده است که اجازه میدهد خود سیستم نوار نقاله را بتوان جابه جا کرد. انواع مختلفی از نوار نقاله های قابل وجود دارد.

نوع دیگری از نوار نقاله ها وجود دارد .این نوار نقاله ها ی زنجیره ای (کف وسربار) شامل یک مسیر است که با لبه های محصورشده است. این نوع نوار نقاله ها شامل خطوط محصور شده ،تیر آهن یا فولاد،خط کش،قدرت (توان) است. این نوع از تسمه نقاله ها در قسمت نقاشی خودرو ها در قسمت مونتاژ خودرو مورد استقاده قرار میگیرد.

باتوجه به انواع ذکر شده هرکدام کاربردهایی دارد. اگر باتوجه به کاربرد مورد استفاده خریداری نشود بازده خالص را نخواهد داشت.

 

نکات اشنایی کامل با نوار نقاله

نوار نقاله ها کاربرد گسترده ای در طیف وسیعی از صنایع دارد واین کاربرد گسترده ناشی  از مزایای متعدد این سیستم است.
1)نوار نقاله مواد را ازیک سطح به سطح دیگر منتقل میکند .در صورتی که بخواهد این کار توسط نیروی انسانی صورت پذیرد گران تمام خواهد شد.

2)نوار نقاله میتواند تقریبا در هرجایی نصب شود. نسبت به سایر ماشین های حمل مواد مثل لیفتراک بی خطر است. نوار نقاله ها تمام این کارها را به صورت اتوماتیک انجامک میدهند.

اگر بخواهید برای شرکتتان از لودر یا لیفتراک برای جابه جایی وسایل استفاده کنید برایتان گران تمام خواهد شد چون در کنار خرید این ماشین ها نیاز به نیروی انسانی نیز خواهید داشت. این در حالی است که

3)نوار نقاله ها در بسیاری از صنایع از جمله معدن ،خودروسازی ،کشاورزی ،کامپیوتر ،الکترونیک،فرآوری مواد غذایی،هوافضا،دارویی،شیمیایی ،کنسرو سازی ،چاپ پایان (منظور چاپ اخری است که برروی محصولات قرار میگیرد.)،بسته بندی طیف گسترده ای از مواد را میتواند منتقل کند.رایج ترین موادی که با نوار نقاله حمل میشود شامل لوبیا،آجیل،قوطی های حاوی مواد خوراکی ،قرص ها وپودرها ودر غیر خوراکی ها مبلمان وفلزات قراضه وچوب است.

4)نوار نقاله ها میتوانند بارها(محموله ها )را با هر شکل وسایز و وزنی،وهمچنین بسیاری از ویژگی های ایمنی پیشرفته که کمک به جلوگیری از حوادث میکند ،جابه جا کنند.

5)این سیستم های انتقال انواع مختلفی دارند. از جمله هیدرولیکی ،مکانیکی وکاملا اتوماتیک که مجهز به نیازی های فردی است.

فاکتور هایی که در انتخاب دقیق  نوار نقاله موثر هستند،عبارت اند از قبل از استفاده از نوار نقاله کار با انها را بلد باشید. این مهمترین فاکتور میباشد.

علاوه بر حمل ونقل مواد عملیاتی از مرتب سازی (سایز ها ،وزنها واشکال وجایی که نقاط بارگذاری وبارگیری باید باشد.

 

این مقاله به صورت تلفیقی از مقاله ها داخلی وخارجی نوشته است. امید است که مطلوب واقع شده باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر در باره محصولات دیگر گروه صنعتی دانا به سایت مراجعه کنید.

ثبت نظر

کد امنیتی
;