• 09126899278 - 09124709149
نوار نقاله های حلزونی

نوار نقاله های حلزونی

1398/05/15

نوار نقاله های حلزونی یا همان اسکرو کانوایر ها یکی از سیستم های انتقال مواد فله می باشد که کاربرد گسترده ای دارد.نوار نقاله حلزونی در صنایع فولاد ،کانی ها ،معادن، مواد غذایی کاربرد دارد. برای انتقال مواد فله در اندازه های کوچک به علت امکان چندین ورودی و خروجی بسیار مناسب است. ناگفته نماند که برای مسافت های زیاد توصیه نمیشود.

نوار نقاله های حلزونی

نوار نقاله های حلزونی یا همان اسکرو کانوایر ها یکی از سیستم های انتقال مواد فله میباشدکه کاربرد گسترده ای دارد.نوار نقاله حلزونی در صنایع فولاد ،کانی ها ،معادن، مواد غذایی کاربرد دارد.

برای انتقال مواد فله در اندازه های کوچک به علت امکان چندین ورودی وخروجی بسیار مناسب است. ناگفته نماند که برای مسافت های زیاد توصیه نمیشود.

قسمت های این سیستم

قسمت اصلی این سیستم یک شافت است.(شافت یک میله است. برای انتقال نیرو وگشتاور به کار میرود.)همچنین شامل یک قطعه مارپیچ ویا ماردون است که بر روی شافت نصب شده است .با حرکتی ساده با چرخش مواد به سمت جلو یا عقب انتقال میدهد. مکانیزم این دستگاه ساده است اما به دلیل استفاده از حداکثر بازده وهمچنین عدم آسیب به مواد در پروسه حمل نیاز دارد.امروزه سیستم های بدون شافت برای کاربرد های ویژه  ای دارای تکنولوژی خاص است ، طراحی وتولید شده است. البته ماردونها میتوانند بدون شافت طراحی شوند که به آنها شافت لس گفته میشود.

نتیجه تصویری برای ماردون چیست

نوار نقاله های بدون شافت یا همان شافت لس یکی از جدیدترین روشهای ساخت نوار نقاله ها هستند که برای جابه‌جایی موادی که رطوبت بالا دارند ونسبتا بهم چسبیده هستند ،استفاده میشود. در این سیستم ها سرعت انتقال مواد پایین تر است. صنایع مختلف همچون صنایع غذایی ،چوب،چسب ورنگ ودیگر صنایع از استفاده کنندگان این دسته از نوار نقاله‌ها هستند. در بیشتر نوار نقاله‌ها شافت لس یا بدون شافت که طول بیشتری داردفاصله بین بدنه ومارپیچ به صفر برسد. پس در نیجه نیاز به قرار دادن یک لایه محافظ در برابر سایش در نیمه پایینی بدنه داخلی اسکرو میباشد. این لایه به تناسب نیاز از ورق‌هایی با مواد مختلفی از جمله پلاستیک ویا فلزات انتخاب میشود. جنس مارپیچ از فولاد معمولی وضد سایش است .(البته استیل نیز میتواند باشد .)

گام مارپیچ دراین سیستم نیز کمی بیشتر از سیستم های معمولی است. طراحی این سیستم ها سخت تر از تسمه نقاله های دارای شافت است.

 

 

 

طراحی نوار نقاله‌های حلزونی یا مارپیچی

طراحی درست ومنطبق بر شرایط از مهمترین نکات ساخت وبه کارگیری این نوع از سیستم های انتقال مواد است. عوامل گوناگونی در طراحی نوار نقاله‌های مارپیچ موثر هستند از جمله این عوامل به نوع موادی که قرار است حمل شود ،مسافت وارتفاع انتقال در طراحی نوار نقاله‌‍‌ها موثر هستند. در واقع این عوامل تعیین کننده گام مارپیچ،ابعاد وجنس مواد مارپیچ ،سرعت چرخش  میباشد. فولاد به کار رفته در نوارنقاله‌های حلزونی ونوار نقاله‌های ماردون متفاوت است. مارپیچ از فولاد معمولی با روکش سرامیک ویا انواع فولاد ضد سایش از قبیل هاردوکس و...اشاره کرد.

مزایا ومعایب

مزایای نوار نقاله‌های حلزونی انقدر زیاد است که از معایب اندک ان چشم پوشی میشود.

-هزینه تعمیرات این سیستم ها کم است.

-کاربری های متفاوتی دارد.

-استفاده در محیط های پخت ویا ترکیب مواد

از معایب ان میتوان به عدم انتقال مواد  در فواصل زیاد اشاره کرد. در این مورد به جای ماردون از نوار نقاله استفاده میشود.

ثبت نظر

کد امنیتی
;