• 09126899278 - 09124709149
نقش حلال در کیفیت و عملکرد دستگاه جت پرینتر

نقش حلال در کیفیت و عملکرد دستگاه جت پرینتر

1399/04/10

امروزه نام جت پرینتر برای کسانی که دستی در تولید محصولات دارند آشنا است چرا که این دستگاه ها جایگاه ویژه ای در صنعت چاپ و تولید محصولات پیدا کرده اند و از آن ها برای چاپ اطلاعات روی محصولات مختلف از قبیل کارتن، بطری و... استفاده می شود. اما بر خلاف برخی عقیده ها، بعد از خرید دستگاه جت پرینتر کار شما تمام نمی شود و برای سلامتی و طول عمر دستگاه خود نیاز به یک اصل مهم به نام حلال دارید

نقش حلال در کیفیت و عملکرد دستگاه جت پرینتر

امروزه نام جت پرینتر برای کسانی که دستی در تولید محصولات دارند آشنا است چرا که این دستگاه ها جایگاه ویژه ای در صنعت چاپ و تولید محصولات پیدا کرده اند و از آن ها برای چاپ اطلاعات روی محصولات مختلف از قبیل کارتن، بطری و... استفاده می شود. اما بر خلاف برخی عقیده ها، بعد از خرید دستگاه جت پرینتر کار شما تمام نمی شود و برای سلامتی و طول عمر دستگاه خود نیاز به یک اصل مهم به نام حلال دارید. زیرا به مرور زمان دستگاه جت پرینتر شما بر اثر کار کردن کثیف شده یا دچار گرفتگی می شود(یا دچار مشکلاتی در حیطه کارتریج میشود.) که راه حل این مشکلات استفاده از حلال ها است. حتی اگر مدت زمان طولانی است که از جت پرینتر خود استفاده نکرده اید و جوهر بر روی هد دستگاهتان کهنه و خشک شده است می توانید از حلال برای رفع این مشکل بهره ببرید. مشکلاتی که در بند قبل ذکر شد ،از جمله مشکلاتی است که هر کاربر دستگاه جت پرینتری با آن سر و کار دارد. اما بی توجهی به این مسائل باعث بروز مشکلات جدی تر و به خطر افتادن قطعات دستگاه جت پرینتر می شود. ما در ادامه ی این مقاله قصد داریم تا با بیان نکاتی ارزشمند شما را از به وجود آمدن این مشکلات در امان نگه داریم یا بتوانید با انجام راه کار های ساده ای آن ها را برطرف سازید.در مبحث مرتبط با جت پرینتر ها یک جزء اصلی و مهم به نام حلال وجود دارد که کاربرد بسیار مهمی در ایفای نقش و عملکرد جت پرینتر ها و در نتیجه سلامتی و طول عمر دستگاه جت پرینتر دارد. چرا که عملکرد صحیح جت پرینتر ها وابسته به جوهر جت پرینتر می باشد. ضمن این که جوهر جت پرینتر با کیفیت باعث سلامت دستگاه جت پرینتر می شود و تاثیر مثبتی در عمر و عملکرد دستگاه جت پرینتر دارد. همان طور که اشاره شد، جت پرینتر ها برای درج اطلاعات و کد زنی بر روی محصولات احتیاج به جوهر دارند و جوهر جت پرینتر ها نیز برای درج اطلاعات روی محصولات احتیاج به یک مکمل به نام حلال جت پرینتر دارند. حلال جت پرینتر ها جوهر جت پرینتر ها را رقیق می نمایند. هم چنین از آن برای پاکیزه و تمیز کردن دستگاه جت پرینتر استفاده میشود. بنابراین استفاده از جوهر و حلال جت پرینتر مخصوص هد دستگاه می تواند علاوه بر بالا بردن کیفیت چاپ، طول عمر هد دستگاه جت پرینتر را نیز افزایش دهد.

نکات مهم در رابطه با راه اندازی جت پرینتر

کاربرد حلال در جت پرینتر 

حلال جت پرینتر کاربرد های فراوانی دارد که در ادامه آن ها را بیان می کنیم. اول این که در زمان رخداد یک آلودگی در جت پرینتر ها، از حلال جت پرینتر برای شستشوی هد، روان سازی جوهر و پاک کردن جوهر استفاده می شود. حلال ها به دو صورت اسپری و لیتری فروخته می شوند که هر کدام کاربرد خود را دارند. از اسپری های حلال معمولا برای شستن هد  و پاک کردن جوهرهایی که بر روی هد می ماند استفاده می شود. اما از جوهر لیتری برای شستن مسیر ها و راه های درونی جت پرینتر، حل کردن آن با جوهر جهت خشک شدن سریع تر، و باز کردن گرفتگی های جدی نازل های هد جت پرینتر استفاده می شود. پس اگر قصد شست و شوی هد دستگاه جت پرینتر خود را دارید و یا اگر نازل های هد دستگاه شما بر اثر آلودگی ها و کثیفی ها دچار گرفتگی شده اند، می توانید از اسپری حلال جت پرینتر برای این کار استفاده کنید. برای این کار کافی است یکی از این اسپری های حلال را که معمولا به شکل 120 cc ارائه می شوند را تهیه کنید. سپس با اسپری و از یک فاصله مشخص حلال را بر روی هد دستگاه بپاشید و سپس دستگاه را پرچ کنید. یا به عبارت ساده تر پمپ دستگاه را فشار دهید تا جوهر به سر هد برسد. این کار ممکن است چندین بار تکرار شود تا زمانی که جوهر بدون حباب و مشکل از سر هد خارج شود. هر برند جت پرینتری طوری طراحی و تنظیم شده است که با یک غلظت مشخصی از جوهر بتواند به راحتی کار کند .البته خود دستگاه هم غلظت را بصورت اتوماتیک تنظیم می کند و اگر غلظت از یک حد مشخصی بالاتر نباشد دستگاه توانایی کار کردن با آن را دارد اما مصرف حلال بالا می رود و به دستگاه فشار می آید و اگر غلظت کم باشد احتمال خراب شدن کیفیت چاپ وجود دارد و یا دستگاه پیغام خطا می دهد. همه ی دستگاه های جت پرینتر با توجه به قطعات و ملاحظات گفته شده از این روش استفاده می کنند و به گونه ای اجبار طراحی است. اما گفتیم که برای رقیق‌کردن جوهر درون مخزن، به حلال نیازمند است. حل این مشکل نیز ساده است و به صورت اتوماتیک، طی فرآیند گردش جوهر و حلال، از مخزن مکش شده، به داخل مخزن جوهر وارد شده، و با جوهر مخلوط می‌گردد. در این مرحله، دستگاه، غلظت‌یابی کرده، و آماده ی چاپ می‌شود. اما به طور کلی، برای این که هیچ گاه شاهد خشک شدن جوهر دستگاه خود نباشید لازم است تا به طور مداوم از جت پرینتر خود استفاده کنید. حتی اگر خط تولید شما خاموش است می توانید با روشن کردن دستگاه جت پرینتر، از آن تست پرینت بگیرید و از بروز این مشکل جلوگیری کنید. پس دیدیم که برای داشتن یک چاپ با کیفیت نیاز به حلال با کیفیتی داریم. درست است که چاپ اطلاعات توسط جوهر انجام می شود اما رقیق کردن جوهر برای چاپ بهتر به وسیله ی حلال انجام می شود.

ثبت نظر

کد امنیتی
;