• 09126899278 - 09124709149
قیاس ایران کد با بارکد

قیاس ایران کد با بارکد

1398/03/07

ایران کد واژه ای که به گوشمان آشناست ولی خب نمیدانیم که چیست وچرا بی سروصدا وارد گفتگوی صنعتی واجتماعی شد. مفهومش چیست؟ بارکد ایرانی ؟بارکد داخلی ؟یا بارکد بین المللی با کد ایران ؟چه تفاوتی با بارکد دارد؟ این واژه نشان از پیشرفت ایران در این صنعت است؟و...ازجمله سوالاتی باشد که در ذهن من وشما مخاطب امده است.

قیاس ایران کد با بارکد

ایران کد واژه ای که به گوشمان آشناست ولی خب نمیدانیم که چیست وچرا بی سروصدا وارد گفتگوی صنعتی واجتماعی شد. مفهومش چیست؟ بارکد ایرانی ؟بارکد داخلی ؟یا بارکد بین المللی با کد ایران ؟چه تفاوتی با بارکد دارد؟ این واژه نشان از پیشرفت ایران در این صنعت است؟و...ازجمله سوالاتی باشد که در ذهن من وشما مخاطب امده است.مدیریت کالاها امری مهم است که غفلت از ان  خسارات سنگین را به بار خواهد اورد .از جمله این خسارات میتوان به اشغال بیش از حد انبارها ،خریدهای غیر ضروری ،از دست رفتن سرمایه های بنگاه به دلیل نبود اطلاعات درست اشاره کرد.

سالهای پیش اولین  بارصاحب یک فروشگاه دریکی از کشورهای غربی تصمیم گرفت که روال پرداخت قیمت کالا را خودکار کند. در اینجا بود که استارت بارکد زده شد. در ابتدا از طریق چاپ رمز مورس به صورت عمودی بارکد زده شد. بعد بارکد های دایره ای امدند. سپس یک دستگاه بارکدخوان نیز ساخته شد.این دستگاه بارکد خوان شامل یک لامپ وات ویک لوله خلا تشدید کننده نور بودکه توسط شرکت برای موسیقی فیلم ساخته شده است. به این ترتیب رد پایش به صنعت باز شد.

برای مشاهده کامل مقاله تاریخچه بارکد کلیک کنید.

مفهوم بارکدرا به صورت مختصر توضیح میدهیم. بارکد که معرف حضورتان هست. میله های سیاه روی پشت زمینه سفید که روی بسیاری از مواد میبینید. که این خطوط با طول وعرض متفاوت نشان از کد با اعداد وارقام مختلف است. در واقع این خطوط با طول وعرض متفاوت رمزی درون خود دارند.بارکد ها توسط دستگاه جت پرینتر بر روی محصولات زده میشود وتوسط دستگاههای بارکدخوان خوانده میشود. 

این سیستم به صاحبان شرکت ها وفروشگاه ها کمک میکند که از موجودی انبارها ومقدار فروش هر روزشان وسایر اطلاعات آگاه شوند. این روند به اقتصاد  کمک میکرد که درصد خطاها پایین بیاید. به طور مثال  شما به یک فروشگاه مراجعه میکردید ومحصولات مورد نیاز خود را انتخاب میکردید وسپس برای حساب کردن به صندوق میرفتید. صندوق دار یا باید تمام قیمت را از حفظ می بود که باز درصد خطا بالا میرفت چون ممکن است که دو محصول را اشتباه بگیرد ویا اینکه با کدگذاری ونوشتن کد در یک دفتر کد هر کدام را پیدا میکرد ودر اخر جمع میزد از شما هزینه لازم را دریافت میکرد. خب درصد خطادر هر دو مورد بالاست. از درصد خطا که بگذریم زمانی که صرف این امور میشود زیاد است .ازاین رو کار تعداد مشتری کمتری راه میافتاد. این یک نمونه کوچک از بین نمونه های مختلف است. در کارخانه هایی بزرگ که مشکل به اینجا ختم نمیشد. اما این روش  کمک کرد تا هر محصولی برای خود شناسه ای داشته باشد هنگامی که دستگاه بارکد خوان روی بارکد قرار بگیرد تمام اطلاعات محصول بر روی صفحه نمایش مانیتور ظاهر شود. همه این کارها در کسری از ثانیه.

ایران کد چیست وچرا راه اندازی شد؟

تعریف سخت:بازرگانی موظف شده است نسبت به ایجاد نظام ملی طبقه بندی کالا وخدمات شناسه کالا وخدمات شامل تامین کالا وتوسعه بستر اطلاعاتی وزنجیره تامین  ملی کالا ،استاندارد ها ،روشها ،ابزارودستور العمل های طبقه بندی وکدگذاری کالا جهت دستیابی به زبان مشترک ملی کالا واطلاعات پایگاه مرکزی داده ها ونیز تامین ساز وکار لازم برای طبقه بندی وکدگذاری خدمات برای رسیدن به درگاه پرتال اطلاع رسانی ملی کالا اقدام نمایید.

وزارت بازرگانی موظف به ایجاد نظام ملی طبقه بندی وشماره گذاری کالا در راستای خدمت به هموطنان شده است. این نظام به تولید کنندگان وعرضه کنندگان این فرصت را میدهد که کالاها و خدمات را شناسایی وکدگذاری کنند. این سیستم اطلاات پایه زنجیره تامین را تحت کنترل خود دارد وبه عناصر سیستم میرساند. مفاهیم مشترک وکدگذاری را در سطح ملی ایجاد نموده وکلیه اطلاعات کالا را ثبت وذخیره میکند.(ایران کد به زبان ساده در واقع کدی است که روی محصولات به شکل بارکد درج میشود.در واقع همان شناسنامه محصولات است. این شناسنامه شامل کدی ملی است که میتوان کارخانه ساخت ویکسری اطلاعات دیگر را از ان در یافت کرد. )

این طرح اهداف مهمی دارد. اهداف این طرح کمک به شکل گیری بازار شفاف ،ایجاد امکان عرضه مستقیم کالا ،تحقق تامین حداکثر نیازها از منابع داخلی ،از همه مهمتر حل معضل قاچاق کالا در کشور است.

 مزایای داشتن کد ملی

  • زبان مشترک در شناسایی کالا وتسهیل ارتباط در سطح بنگاه  های اقتصادی
  • زمینه حضور در عرصه تجارت الکترونیکی فراهم میشود.
  • کالا های داخلی به منطقه وجهان شناسی میشود.
  • هزینه های فروش وتوزیع وعملیات کاهش می یابد.
  • راه ارتباط با سیستم های کدینگ بین المللی ایجاد شد.
  • مدیریت زنجیره تامین کالا وخدمات منسجم شد.
  • معرفی وشناسایی منابع ساخت وتوزیع کالا
  • از همه موارد گفته شده مهمتر این است که شما میتوانید به تقلبی یا به اصل بودن جنس پی ببرید. (مراجعه به سایت ایران کد ویافتن شرکتی که محصول ان را خرید کرده اید.)

چه ار تباطی میان بارکد وایران کد وجود دارد ؟

بارکد مفهوم جهانی است که در تمام جهان از ان استفاده میکنند اما ایران یک مفهوم درون کشوری وملی است. بنابر انچه که در مورد ایران کدمطرح شد میتوان در یافت که بدون بارکد قابلیت دارند. توانمندی ایران کد نه در حد نمایش ظاهری بلکه در اطلاعت است که فراهم میاورد. در بعضی کالاها بارکد ها به شکل نمایشی هستند.انچه که روشن شده است این است که ایران کد ،بارکد نیست واین دومفهوم با هم متفاوت هستند.

استفاده از ایران کد چه نتایجی حاصل کرده است؟

در صورتی که این طرح به طور کامل ودقیق انجام شود نتایج ارزشمندی را در پی خواهد داشت. ایجاد یک زبان مشترک در طول زنجیره کمک خواهد کرد که سرعت ودقت درتجارت بالا برود.با کمک این طرح بتوان طرحهای دیگر در حوزه بازرگانی را در سطح کشور بهبود بخشید. از جمله این طرح ها اصلاح ساختار نظام توزیع بوده که بدون وجود بستر اطلاعاتی فراهم شده توسط ایران کد این طرح مهم امکان پذیر نخواهد بود.

کلام آخر

پیشرفت در نظام شناسه دار کردن کالا وایجاد زبان ومفاهیم مشترک میان انها در همه جوانب لازم وضروری است. اگر بخواهیم ایران عزیزمان پیشرفت کند ودر بین ابر قدرت های دنیا قرار بگیرد وباقی بماند باید کشورمان در راستای پیشرفت در زمینه علوم روز دنیا قرار گرفته باشد واین مهم زمانی حاصل میشود که تمام ایرانیان برای عزت وسربلندی کشورشان تلاش کنند.

 

 

ثبت نظر

کد امنیتی
;