• 09126899278 - 09124709149
فایبر مارکینگ چیست؟

فایبر مارکینگ چیست؟

1399/12/20

این مقاله به معرفی دستگاه فایبر مارکینگ، نحوه عملکرد و ویژگی‌های این دستگاه اختصاص دارد. برای شناخت بیشتر دستگاه فایبر مارکینگ تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

فایبر مارکینگ چیست؟

این مقاله به معرفی دستگاه فایبر مارکینگ، نحوه عملکرد و ویژگی‌های این دستگاه اختصاص دارد. برای شناخت بیشتر دستگاه فایبر مارکینگ تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.
دستگاه فایبر مارکینگ یا لیزر جت، یک دستگاه پیشرفته لیزری است که برای حکاکی در صنایع مختلف کاربرد دارد. از دستگاه فایبر مارکینگ به علت وجود فیبرهای نوری جهت حکاکی روی اجناس مختلف مانند فلزات، پلاستیکی و... مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ دستگاه فایبر مارکینگ از انرژی نوری لیزر برای حکاکی روی اجسام استفاده می‌کند. به عبارت دیگر دستگاه فایبر مارکینگ یا لیزر جت از لیزر مخصوص برای حکاکی و مارکینگ تجهیزات فلزی استفاده می‌کند.

بسیاری از صنایع با کمک از دستگاه فایبر مارکینگ به راحتی می‌توانند به روی محصولات خود از قبیل محصولات لوله‌ای، فلزی و زیورآلات جهت حکاکی یا برش استفاده نمایند. در دستگاه فایبر مارکینگ قابلیت تنظیم اشعه برای ایجاد یک نور منعطف وجود دارد؛ به همین خاطر از این دستگاه برای تبلیغات نیز استفاده می‌شود. با این تفاسیر، امکان درج اطلاعاتی مانند تاریخ تولید و انقضا با دستگاه فایبر مارکینگ وجود دارد؛ به نوعی می‌توان آن را به عنوان جت پرینتر لیزری دانست.

نحوه عمل دستگاه فایبر مارکینگ

در دستگاه فایبر مارکینگ، نور لیزر بعد از روشن شدن دستگاه فعال شده و برای سرایت به سر نازل از فیبرهای نوری استفاده می‌شود. به طور کلی دستگاه‌های فایبر مارکینگ شامل دو بخش مکانیکی و دیجیتالی می‌باشند. در دستگاه فایبر مارکینگ برای انجام حکاکی روی طرح مورد نظر از بخش دیجیتالی و برای اجرا شدن دستور به بخش مکانیکی فرستاده می‌شود. بعد از فرستادن دستور با چرخاندن دستگاه در جهت‌های مختلف عمل حکاکی انجام می‌شود.

کاربرد دستگاه فایبر مارکینگ

از دستگاه فایبر مارکینگ برای حکاکی روی انواع فلزات سبک(قطعات کامپیوتری، صنعت هوا و فضا و صنعت دارویی) و سنگین برای درج نام و برند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

امکانات دستگاه فایبر مارکینگ

1. دستگاه فایبر مارکینگ توانایی پردازش انواع مواد فلزی و غیر فلزی را دارا می‌باشد و می‌تواند حکاکی را به روی سطح سخت و شکننده انجام دهد.
2.دستگاه فایبر مارکینگ، حکاکی روی محصولات را بدون تماس با سطوح انجام می‌دهد.
3.دستگاه فایبر مارکینگ دارای پرتوی لیزر نازک و کم قطر است است که می‌تواند مناطق کوچکی را تحت تاثیر گرما پردازش کند.
4.انجام امور به صورت اتوماتیک، کنترل کامپیوتری و بهره وری بالای پردازش از دیگر امکانات دستگاه فایبر مارکینگ می‌باشد.

مزیت‌های استفاده از دستگاه فایبر مارکینگ

صرف جویی در مصرف انرژی

دستگاه فایبر مارکینگ به علت این‌ که داغ نمی‌شوند نیازی به خنک کننده نیز ندارند؛ در نتیجه انرژی کمتری مصرف می‌شود و از لحاظ اقتصادی به صرفه‌تر است.

طول عمر زیاد

دستگاه‌های فایبر مارکینگ ازبخش مکانیکی خود کمتر استفاده می‌کنند؛ بنابراین این دستگاه با سایش کمتری مواجه شده و در نتیجه طول عمر دستگاه افزایش می‌یابد.

دقت بالا

دستگاه فایبر مارکینگ از فیبرهای نوری استفاده می‌کند؛ در نتیجه اشعه آن نسبت به دیگر دستگاه‌ها نازکتر بوده و از خطر کمتری برخوردار است. این مسئله موجب افزایش دقت این دستگاه شده است.

امکان حکاکی روی سطوح مختلف

دستگاه فایبر مارکینگ امکان درج اطلاعات روی سطوح مختلف فلزی و غیر فلزی وجود دارد.

امکان تنظیم اشعه دستگاه به میزان دلخواه

برای حکاکی روی سطوح مختلف نیاز به تنظیم قدرت اشعه لیزر می‌باشد؛ که  این امکان در دستگاه‌های فایبر مارکینگ وجود دارد. 
با توجه به مطالب ذکر شده درمیابیم که استفاده از دستگاه فایبر مارکینگ برای حکاکی و برش روی سطوح مختلف یک راه به صرفه و آسان است.

ثبت نظر

کد امنیتی
;