• 09126899278 - 09124709149
عملکرد جت پرینتر لیزری

عملکرد جت پرینتر لیزری

1399/01/26

بارکدگذاری و درج تاریخ بر روی محصولات،فرآیندی که اکنون به طور معمول پذیرفته شده است ،ابتدا با برنامه درج تاریخ انقضا در عرصه های مواد غذایی و دارویی آغاز شد. امروزه محصولات تقریبا در کلیه صنایع به طور معمول به عنوان بخشی از فرآیند تولید، کدگذاری میشوند. علاوه بر تاریخ انقضا ، محصولات به طور مرتب با کدهای زیادی ،تاریخهای واقعی ،بارکد و اطلاعات بیشماری کدگذاری میشوند. این امر به تولید کنندگان این امکان را میدهد تا محصول را در صورت لزوم ردیابی کنند و بخشی از امنیت در خرید را به مصرف کننده ارائه دهد

عملکرد جت پرینتر لیزری 

بارکدگذاری و درج تاریخ بر روی محصولات،فرآیندی که اکنون به طور معمول پذیرفته شده است ،ابتدا با برنامه درج تاریخ انقضا در عرصه های مواد غذایی و دارویی آغاز شد. امروزه محصولات تقریبا در کلیه صنایع به طور معمول به عنوان بخشی از فرآیند تولید، کدگذاری میشوند. علاوه بر تاریخ انقضا ، محصولات به طور مرتب با کدهای زیادی ،تاریخهای واقعی ،بارکد و اطلاعات بیشماری کدگذاری میشوند. این امر به تولید کنندگان این امکان را میدهد تا محصول را در صورت لزوم ردیابی کنند و بخشی از امنیت در خرید را به مصرف کننده ارائه دهد. کدنویسی همچنین بخش مهمی از هر برنامه با کیفیت است. به طور سنتی ،رایج ترین فن آوری های مورد استفاده در بارکدگذاری ودرج تاریخ بر روی محصولات و بسته ها(بسته بندی یا قوطی )از جوهر استقاده میکنند.

-تاریخ زن های حرارتی  :که گرما از پشت به روبانی که جوهر دارد منتقل میشود تا اطلاعات متغییر مانند تاریخ،تعداد زیادی ،اطلاعات خط تولید ،بارکدها و داده های زمان واقعی را روی بسته های محصول شخصی چاپ کند.

-سیستم های برجسته مکانیکی این سیستم ها با فشار دادن یک کد به یک بسته علائمی ایجاد میکند.

-سیستم های چاپ جت پرینتر ؛که روی بسته های اولیه و کارتن ها با جوهر افشان از طریق )print headقطعه ای از دستگاه جت پرینتر) برای چاپ طیف وسیعی از داده ها از کدگذاری ،تاریخ ساده تا آرم ها ،بارکدها وسریال سازی ایجاد میکنند.

-چاپ و اعمال سیستم های برچسب ،که برچسب های حساس به فشار را روی جعبه های حمل ونقل اعمال میکنند. برچسب ها با استفاده از فناوری انتقال حرارتی چاپ میشوند و معمولا حاوی ردیابی بارکد و اطلاعات محتوا هستند.

در حالی که هر یک از این روشها دارای مزایایی است که هرکدام برای مواد خاص مناسب هستند. پیشرفت های اخیر فناوری اجازه ورود لیزر به برنامه های رمزگذاری را داده وگزینه دیگری را به تولیدکنندگان ارائه میدهد. در فناوری رمزگذاری لیزر از فرآیندهای فرسایش و حکاکی استفاده میکنند. فرسایش فرآیند از بین بردن مواد مانند لایه ای از جوهر روی بسته چاپی است. این فرآیند فقط از انرژی کافی برای تبدیل رطوبت موجود در جوهر به بخار استفاده میکند و جوهر را از لایه بیرونی فرومیبرد.نکته مهم استفاده کارآمد از انرژی لیزر برای صرفه جویی در روند کار است. حکاکی از مقدار مناسبی از انرژی لیزر برای ذوب یا ریختن یک شیار ریز به موادی مانند پت (بطرهای نوشابه وآب) پلی پروپیلن ،پلی استایرن استفاده میکند. نتیجه نهایی در هردو مورد یک کد دائمی و فوری با کیفیت بالا است .

دوروش برای مارک گذاری با لیزر وجود دارد:

روش اول :

وکتور یا برداری

روش دوم ماتریس نقطه ای  

روش مارک گذاری برداری کدهای با کیفیت گرافیکی را تولید میکند با این حال روند کندتر و کار آمدتر از نشانگر ماتریس نقطه ای است. در این روش گرافیک ها توسط دو آیینه چرخان و یک لنز فوکوس  که خاموش و روشن میشود و پرتو به آرامی حرکت میکند،تا تصویر ایجاد شود. اما در روش مارک گذاری ماتریس نقطه ای کیفیت و وضوح پایین تر است ولی سرعت بالایی دارد. کدها با مارک ماتریس نقطه ای توسط لیزر ایجاد میشود که از طریق چند ضلعی در حال چرخش عبور میکند ،سپس با این حال نشانگر ماتریس نقطه ای با زمان توقف کوتاه تقریبا 10درصد ناکارآمد است که به قدرت لیزر بالایی معمول 100وات برای جبران جوهر نیاز دارد.

1)Diffusion ( انتشار ):تغییر رنگ

2)Bonding( پیوند): برجسته سازی تصویر ،تغییر رنگ

3) Melting( ذوب ):برجسته سازی تصویر ، تغییر رنگ

4)Evaporation(تبخیر):تشکیل کانال،حذف لایه

5)Oxidation (اکسید شدن): تغییر رنگ

6)Heating(گرمایش)  :ترمو-ساختاری،تصویر- ساختاری

 چرا کدگذاری لیز؟

در مقایسه با اشکال رقابتی بارکدگذاری ،لیزرها آماده میشوند تا به یک روش جهانی تبدیل شوند. عوامل اصلی شامل هزینه های مصرفی ،هزینه کم تعمیر و نگهداری ،خرابی کمتر سیستم ،شرایط محیطی ،امکان کدگذاری در انواع بستر ها (لایه ها) ،سهولت در ادغام و رابط کاربری نیست. فناوری رمزگذاری لیزر روشی جهانی است. این روش در مقایسه با سایر فناوری های رقیب ارائه شده است. برنامه نویسی با لیزر تمیز و سازگار با محیط زیست است و برای نگهداری روزانه یا روتین نیازی به مواد مصرفی ندارد. این فاکتور، عملکرد چاپی فوری و دائمی را ارائه میدهد،که این ویژگی ها کدگذاری لیزر را به یک راه حل  رمزگذار مولد تبدیل میکند. سیستم های برنامه نویسی لیزر به دلیل داشتن لوازم جانبی ، ابزار و تکنیک هایی که سیستم را همراهی میکنند، توانایی ذاتی در انجام کارهای علامت گذاری با حداقل خرابی را دارند.علاوه بر این در بسیاری از صنایع از جمله مواد غذایی منجمد،غذاهای حیوانات اهلی ،وسایل پزشکی ،کالاهای مصرفی وقطعات خودرو از جت پرینتر لیزری در راستای ورود اطلاعات دیجیتالی و درج کد دائمی بر محصولات استفاده میشود.ورود داده های دیجیتالی به دلیل نیاز بازار به سرعت در بسیاری از صنایع اجباری میشود که این واقعیت را شامل میشود که کدگذاری تقریبا در هر شغلی مورد توجه مدیریت است.افزایش جزئیات کدگذاری سبب کاهش بازگشت محصولات میشود.فاکتورهای دیگر کدگذاری در سازمانهای نظارتی و محدودیتهای مواد سمی استفاده شده در فرآیند تولید است. نیازمند راهکارهایی در زمینه رمزگذاری است که برای محیط زیست سالم باشد.

نتایج

امروزه بسیاری از برنامه های مارک گذاری و برنامه نویسی برای مزایای ارائه شده توسط سیستم های کدگذاری لیزر ایده آل هستند و بازار آماده انتقال نیازهای کدگذاری آن به فناوری کدگذاری لیزر است. بیش از 50درصد برنامه های کدگذاری موجود میتوانند در این زمان با یک رمزگذار لیزر راضی شوند. علاوه بر این ،سرعت مواد و خط در این برنامه های کدگذاری کاملا با رمزگذارهای لیزری و بدون هیچ گونه تغییراتی سازگار است. رمزگذار های لیزر ضمن افزایش بهره وری کلی، هزینه کدگذاری محصول را به میزان قابل توجهی کاهش میدهند.


 

ثبت نظر

کد امنیتی
;