• 09126899278 - 09124709149
عملکرد جت پرینترها چگونه است؟

عملکرد جت پرینترها چگونه است؟

1399/04/03

با پیشرفت هایی که در صنعت به وجود آمده، صنعت چاپ را هم درگیر کرده و برای چاپ های در تیراژ بالا شاهد آن هستیم که از جت پرینتر ها که هم کیفیت و هم سرعت چاپ بالایی دارند استفاده می شود. کار اصلی جت پرینترها چاپ تاریخ و بارکد بر روی شیشه، کارتون یا مقوا و یا انواع سطوح مختلف است.

عملکرد جت پرینترها چگونه است؟

با پیشرفت هایی که در صنعت به وجود آمده، صنعت چاپ را هم درگیر کرده و برای چاپ های در تیراژ بالا شاهد آن هستیم که از جت پرینتر ها که هم کیفیت و هم سرعت چاپ بالایی دارند استفاده می شود. کار اصلی جت پرینترها چاپ تاریخ و بارکد بر روی شیشه، کارتون یا مقوا و یا انواع سطوح مختلف است. البته بر خلاف نام عجیب و غریب آن کارکردن با آن به سادگی صورت می گیرد و هر شخصی می تواند به راحتی با آن کار کند. جت پرینتر ها به دسته های مختلفی از جمله جت پرینتر های دستی، جت پرینتر های دستی نیمه اتوماتیک و جت پرینتر های اتوماتیک تقسیم می شوند.(کاربرد جت پرینترها در صنایع مختلف)

نحوه عملکرد تاریخ زن دستی 

نحوه کار دستگاه تاریخ زن دستی بسیار ساده است این دستگاه دارای یک باکس یا جعبه حروف است که به شما این امکان را میدهد تا بر اساس کلمات و اعدادی که در متن اصلی نیاز دارید، حروف را روی قالب های تاریخ زن بچینید و سپس با قرار دادن محصول در مقابل چاپگر، اهرم دستگاه را فشار دهید تا اطلاعات بر روی محصول چاپ شوند. دستگاه تاریخ زن دستی با چاپ حروف روی ریبون، اطلاعات را روی بسته بندی محصول شما ثبت می‌کند. (ریبون نوار سیاه رنگی است که حروف روی آن چاپ می‌شود و یکی از ملزومات بسته بندی است که به طور عمده خریداری می‌شود.) برای کار با این دستگاه کافی است تا آنها را در دست گرفت و با کشیدن هد آنها بر روی محصول عملیات پرینت بر روی محصول را اجرا نمود. این دسته از چاپگرهای دستی، از امکانات کمتر، قابلیت چاپ با تیراژ بسیار پائین تر (حداکثر تا حدود ۱۰۰۰ چاپ در روز) و در نتیجه قیمت کمتر نسبت به انواع صنعتی خود برخوردارند. دستگاه تاریخ زن می تواند در زمانی کوتاه اطلاعات مشخص شده را بر روی سطوح مختلف چاپ کند. اما باید به این نکته هم توجه کرد که ثبت اطلاعات با تاریخ زن دستی تنها روی سطوح صاف قابل انجام است. با تاریخ زن دستی نمیتوان لوگو و بارکد روی محصول چاپ کرد. همچنین تاریخ زن دستی، حداکثر در 3 سطر می‌تواند اطلاعات محصول را چاپ کند.

نحوه ی عملکرد جت پرینتر دستی نیمه اتوماتیک

نحوه کار دستگاه جت پرینتر نیمه اتوماتیک شبیه به تاریخ زن دستی است. اما یک تفاوت اساسی میان این دو وجود دارد و آن هم این است که به جای اهرم که در جت پرینتر دستی وجود داشت از پدال الکتریکی در جت پرینتر نیمه اتوماتیک استفاده می شود. در نتیجه کاربری که کنار دستگاه قرار دارد فقط با فشار پای خود دستور چاپ را به جت پرینتر می دهد و دستگاه به شکل اتوماتیک و بدون نیاز به فشار دست کار چاپ را انجام می دهد. نکته قابل توجه در جت پرینتر نیمه اتوماتیک این است که میزان تولید و سرعت عمل در آن بسیار بیشتر از جت پرینتر دستی است.

نحوه ی عملکرد جت پرینتر اتوماتیک (جت پرینتر صنعتی )

نحوه کار دستگاه جت پرینتر اتوماتیک بسیار راحت تر و حرفه ای تر از تاریخ زن های دستی و جت پرینترهای نیمه اتوماتیک است. جت پرینتر های اتوماتیک در اشکال مختلفی از جمله ، دستگاه جت پرینتر غلطکی در خطوط تولید محصول نصب می شوند و محصول با استفاده از نوار نقاله به مقابل دستگاه چاپ برده می شوند. اطلاعات چاپی از قبل به دستگاه جت پرینتر وارد شده و با قرار گرفتن محصول در مقابل دستگاه عمل چاپ با سرعت بالایی انجام می شود. دستگاه جت پرینتر اتوماتیک در کارخانه های صنعتی و بسته بندی و بیشتر به عنوان تاریخ زن مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. سیستم کارکرد این گونه چاپگر ها که به آن ها جت پرینتر می گویند، کاملا برنامه ریزی شده، هوشمند و به صورت اتوماتیک است. یعنی یک سری برنامه هایی را یک بار به دستگاه می دهید اما به صورت هوشمند و بدون نیاز به ماندن شما در کنار دستگاه به طور مداوم، جت پرینتر به صورت خودکار کار خواسته شده را انجام می دهد. برای استفاده از این دستگاه ها باید آن ها را روی یک پایه ی مخصوص و محکم در کنار خطوط تولید محصولات تان و با فاصله ای بسیار کم از خط تولید آن ها را نصب کنید. اما نکته ای که وجود دارد این است که اگر بخواهید به صورت اصولی از جت پرینتر ها استفاده کنید و در صورت بروز مشکلات کوچک در آن ها بتوانید متوجه شوید که مشکل از کجاست، لازم است تا با تمام قطعات این دستگاه آشنایی داشته باشید و نحوه ی کارکرد و عملکرد جت پرینتر ها را بدانید. پس اگر شما هم دارای یک خط تولید هر چند کوچک هستید که برای چاپ تاریخ و دیگر اطلاعات روی محصولات تان به یک دستگاه جت پرینتر نیاز دارید با ما همراه باشید تا شما را با این دستگاه پر کاربرد آشنا کنیم. سیستم عملکرد جت پرینترهای صنعتی بر اساس پاشش غیر تماسی جوهر مخصوصا به صورت ذرات رنگی بار دار شده و چسبیدن ذرات جوهر بر روی محصولات به نحوی که نوشته چاپ شده در برابر رطوبت و استحکاک مقاوم بوده و به سادگی از روی محصول پاک نشود، می‌باشد در واقع همین سیستم پاشش غیر تماسی موجب شده است تا سرعت چاپ در جت پرینتر صنعتی چند برابر جت پرینترهای غیر صنعتی باشد.

این دستگاه دارای چندین سیستم درون خودش است که در ادامه با هریک از این سیستم ها آشنا می شوید.

1_ سیستم هیدرولیک چاپگر جوهر افشان که شامل: مخزن جوهر، مخزن حلال، مخزن مخلوط کننده جوهر و حلال، هد چاپگر، شلنگ های مخصوص، اتصالات مربوطه، سیستم اندازه گیری فشار، شست و شوی اتوماتیک و.... است.

2_ سیستم الکترونیک از بردهای الکترونیکی و پروسسوری تشکیل شده و کارکرد اصلی آن برای برنامه ریزی کارکرد دستگاه می باشد. در واقع هر کاری که قرار است برای ما انجام شود در این قسمت برنامه ریزی می شود.

3_ سیستم اندازه گیری دما و فشار جوهر در سیستم هیدرولیک و هد چاپگر که کنترل بسیار دقیقی دارند.

4_ قسمت دیگری به نام نازل در جت پرینتر وجود دارد که وظیفه ی قطره قطره کردن جوهر انتقالی به هد را بر عهده دارد.

5_ سیستم شارژ که به صورت خیلی دقیق عملیات ریزش قطرات جوهر و انحراف قطرات را بر عهده دارد. البته با توجه به متن چاپی مورد نظر، بردهای الکترونیکی و پروسسوری وظیفه دارند هر قطره ای که از نازل بیرون می آید را با یک بار الکتریکی متفاوت شارژ کنند. این وظیفه بسیار مهم را قطعه ای به نام شارژ الکترود انجام می دهد. هد چاپگر وظیفه ی چاپ اطلاعات روی محصول را به عهده دارد. در واقع هد دستگاه محل خروج جوهر می باشد که باید نزدیک به محصولات روی خط تولید باشد. بر اساس نوار نقاله که باعث عبور محصولات روی خط تولید می شود محصولات یکی یکی در مقابل هد جت پرینتر قرار می گیرند و بر اساس مکانیزمی که جت پرینتر دارد، جوهر از هد خارج شده و بر روی بسته بندی محصولات پاشیده شده و بلافاصله خشک می شوند. البته جت پرینتر می تواند از جوهرهای معمولی، جوهرهایی با قابلیت خشک شدن سریع، جوهرهای روغنی مناسب محیط های غبارآلود استفاده کند. هد جت پرینتر ها دارای سرعت بسیار بالا و فاصله مناسبی با محصولاتی که در حین تولید است هستند. جنس بدنه جت پرینترها از استیل و کاملا صنعتی و مجهز به کیبورد صنعتی است. جالب اینجاست که جت پرینتر صنعتی می تواند میزان مصرف جوهر برای هر پیغام را به راحتی محاسبه کند و به سادگی می توانند نوع فونت و ریزو درشتی چاپ را تعیین کنند. نکته اصلی که باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود این است که در جت پرینتر صنعتی نیازی به شست و شوی مکرر هد نیست و این باعث می شود تا هزینه های نگهداری از جت پرینتر کاهش پیدا کنند.

ثبت نظر

کد امنیتی
;