• 09126899278 - 09124709149
جت پرینتر چیست ؟

جت پرینتر چیست ؟

1398/09/26

جت پرینتر چیست ؟ صنعت چاپ و بسته بندی نیازمند کدهای روشن می باشد . جت پرینتر ها یک ایده مناسب برای برنامه های کاربردی در صنعت چاپ و بسته بندی است . که چاپ با کیفیت بالا و سهولت استفاده از آن ما اهمیت اولیه دارد .

جت پرینتر چیست ؟

صنعت چاپ و بسته بندی نیازمند کدهای روشن می باشد . جت پرینتر ها یک ایده مناسب برای برنامه های کاربردی در صنعت چاپ و بسته بندی است . که چاپ با کیفیت بالا و سهولت استفاده از آن ما اهمیت اولیه دارد .

جت پرینتر ها به 2 دسته تقسیم می شوند :

1- چاپگرهای جوهر افشان  

2 – چاپگرهای لیزری  

چاپگرهای جوهر افشان به دو دسته جت پرینتر دستی و جت پرینتر صنعتی تقسیم بندی میشوند. این جت پرینترها که با کارتریج سازگار هستند امکاناتی را فراهم کرده برای حرفه ای های بسته بندی که می توانند کدهایی با رزولیشن بالا را تجربه کنند. یکی دیگر از خصوصیات این جت پرینتر ها ادغام اسان به خط تولید و بسته بندی نسبت به محصول است که کاملا قابل اطمینان مخصوصا برای خطوط تولید با سرعت بالا میباشد . همچنین از انعطاف پذیری این تاریخ زن ها برای همه نوع خط تولید و تعداد هد مختلف نمیتوان چشم پوشی کرد . 

این چاپگرها قابلیت نصب و راه اندازی برای هر نوع محصول را از قبیل :

1- نصب روی اکسترودر و خط تولید لوله

2- نصب روی کارتن چسب زن 

3- نصب روی انواع پر کن

4- نصب روی وکیوم فرمینگ و ... نام برد

 چاپگرها یا جت پرینترهای جوهر افشان به تنهایی به چند دسته تقسیم می شوند :

1- جت پرینترهای با تکنولوزی CIJ2- جت پرینتر های با تکنولوژی DOD3- جت پرینترهای با تکنولوژی HP 4- جت پرینتر های درشت نگار یا Valve jet در مورد جت پرینتر های تکنولوژی Valve jet  یا درشت نگار مفصل تر در آینده توضیح خواهیم داد . 

اما در مورد تکنولوژی CIJ   ،  DOD ، HP  مطالبی جمع آوری شده که امیدواریم مفید فایده واقع شود : 

1 -  جت پرینتر یا چاپگرهای  CIJ

این تکنولوژی در ایران متاسفانه تولید نمی شود . تمامی دستگاه های موجود بازار ایران وارداتی هستند . این دستگاه ها یا جت پرینتر های صنعتی برای خط تولید های با سرعت بالا و محصولات با تیراژ زیاد در روز مناسب می باشد . قدرت پرتاب هد این تاریخ زن ها 20 الی 30 میلیمتر بوده . ارتفاع چاپ 15 میلیمتر است وتا 120 متر بر دقیقه امکان چاپ کاراکتر دارند ، این چاپگرها از طراحی خاصی برخوردار هستند که از جزییات این جت پرینتر ها می توان به : 1 – سیستم هیدرولیک 

2 – سیستم الکترونیک

3 – سیستم اندازه گیری دما و فشار جوهر 

4 – نازل ها

5 – سیستم شارژ و ... اسم برد .

از جزییات و سیستم ها متفاوت این جت پرینتر ها مشخص است که نگهداری و خدمات سخت تری نسبت به تکنولوژی های دیگر را دارا خواهد بود. برای ساده تر کردن مطالب گفته شده باید بیان کنیم که این جت پرینتر ها کاربر یا تکنسین های حرفه ای را برای نگهداری و کارگیری خود لازم دارد و طبیعتا خدمات این دستگاه شامل هزینه های بالایی خواهد بود. پیشنهاد استفاده از این دستگاه برای محصولاتی با  تیراژ بالاتر از 50.000 عدد در روز است که با تمامی نکات گفته شده . همهجوانب در نظر از قبیل : قیمت چاپ هر عدد ، هزینه مواد مصرفی ، هزینه خدمات ، هزینه تکنسین حرفه ای  و ... مناسب این خط تولید می باشد . 

2 – تکنولوژی با DOD این جت پرینتر های صنعتی بسیار کاربردی تر از تکنولوژی  CIJ   می باشد  برای هر خط تولیدی مناسب است و طرز استفاده این جت پرینتر با آموزش چند دقیقه ای کاملا قابل اجراست و نیاز به کاربر یا تکنسین حرفه ای ندارد این جت پرینتر های صنعتی بسیار کاربردی تر از تکنولوژی  CIJ   می باشد  برای هر خط تولیدی مناسب است و طرز استفاده این جت پرینتر با آموزش چند دقیقه ای کاملا قابل اجراست و نیاز به کاربر یا تکنسین حرفه ای ندارد تکنولوژی DOD  یا اصطلاحا جت پرینتر های صنعتی XAAR  از هدهای با سیستم پیزو حمایت می کنند . ارتفاع این تاریخ زن یا چاپگرهای صنعتی 18 میلیمتر بوده و قدرت پرتاب جوهر این تکنولوزی تا 13 میلیمتر بوده . سرعت چاپ کاراکتر در این تکنولوزی تا 30 متر بر دقیقه می باشد . این چاپگرها نسل قیمی جت پرینتر های صنعتی می باشند که با توجه به قیمت مناسب آنها نسبت به تکنولوژی CIJو قدرت پرتاب جوهر قابل قبول نازلها ، برای محصولاتی استفاده کرد که تیراژ متوسط در روز تولید می شوند و همچنین سطوحی که عمق یا گودی دارند . این نکته قابل ذکر است که در این چاپگرها به دلیل جدا بودن هد از کارتریج نگهداری روزانه را می طلبد . هدهای پیزو یا XAAR انگلیسی می باشد و هزینه های آن برای کاربر قابل توجه خواهد یود . 

از جزییات این دستگاه می توان به : 

1- سیستم مکانیک 

2- سیستم الکترونیک 

3- نازلها و ... نام برد .

لذا پیشنهاد گروه صنعتی دانا برای استفاده از این تکنولوژی برای کاربرانی است که تیراژ روزانه آنها متوسط و نهایتا تا 30.000 عدد در روز است و برای سطوح عمیق یا محدب می خواهند از چاپ با رزولیشن بالا استفاده کنند گروه صنعتی دانا مفتخر است که می تواند تمامی این تکنولوژی را با استفاده از هدهای XAAR  یا پیزو تولید کند . خدمات 10 سال و گارانتی یک ساله جت پرینترهای تکنولوژی DOD  عامل رضایت مشتریان ماست .

تکنولوژی  HPیا TIH

برای توضیح جت پرینترهای TIJ  یا تکنولوژی HPچند پاراگراف جوابگو نخواهد بود از زمانی که این تکنولوژی دوست داشتنی و بدون خدمات وارد بازار شد توجه خیلی از دوستان حرفه ای چاپ و بسته بندی را به خود جلب کرد این تکنولوژی را تکنولوژی بدون خدمات نام گذاری کردند . کاربری آسان ، رزولیشن 300 dpi  ، از مشخصات بارز چاپگرهای تکنولوزی HP  است. چرا به آنها تکنولوژی HP میگویند چون از کارتریج های  کمپانی HP  حمایت کرده و هد جوهر با هم در قالب کارتریج ارائه می شود . از مزیت های دیگر این تکنولوژی یا جت پرینترهای صنعتی نگهداری آسان این چاپگرها می باشد . علاوه بر اینکه هر کاربری در هر پایه ای می تواند با این جت پرینتر ها کار کند نگهداری آنها هم میتواند انجام دهد و هیچ احتیاجی به شستشو حلال یا خدمات روزانه ندارد. در این تکنولوژی باعث سر بلندی این مجموعه است که می تواند تکنولوزی  HP  را هم به صورت پرتابل و یا جت پرینتر دستی و هم اتومات تولید کند . که جت پرینترهای تکنولوزی HP  عرض 12.7 میلیمتر را به کاربر ارائه می دهد . سرعت چاپ کاراکتر را 30 متر در دقیقه تجربه خواهید کرد و قدرت پرتاب جوهر نیز تا 5 میلیمتر خواهد بود . گروه صنعتی دانا استفاده از این دستگاه ها را برای خطوط با تیراژ کم و یا زیاد از روزانه 500 الی 50.000 عدد را به کاربران پیشنهاد می دهد . همچنین یاد آور می شویم این تکنولوزی در برندهای نامی چون بیسکوییت سلامت اصفهان ،  لپ لپ ، چاپ افست و ... در حال استفاده می باشد ما با یکسال گارانتی واقعی و بدون قید و شرط و 10 سال خدمات پس از فروش محصولات تکنولوژی  HP  توانسته ایم رضایت مندی قابل قبولی را برای خود به ارمغان بیاوریم .

ثبت نظر

کد امنیتی
;