• 09126899278 - 09124709149
تفاوت بین جت پرینتر لیزر فیبر و لیزر co2

تفاوت بین جت پرینتر لیزر فیبر و لیزر co2

1399/02/23

دو نوع لیزر است که در صنعت کاربرد دارد ،لیزر فیبر و لیزر co2 این دو لیزر در فناوریها ،قابلیتها و از همه مهمتر عملکرد انها در موارد خاص ،ضخامت های خاص و کاربردهای خاص مورد استفاده قرار میگیرند.در واقع مزایا و معایب هر یک سبب میشود که هر کدام در زمینه ای خاص کاربرد داشته باشند.این لیزرها زیر شاخه ای از جت پرینتر لیزر (لیزر مارکینگ)ها هستند. در واقع میتوان گفت شاخه ای از  بخش بزرگ جت پرینتر است.علت اصلی تفاوت بین این دو لیزر طول موج متفاوت آنهاست. لیزر فیبر با طول موج 1,060 نانومتر است.

تفاوت بین جت پرینتر لیزر فیبر و لیزر co2

چه تفاوتی میان جت پرینتر صنعتی و جت پرینتر لیزری وجود دارد ؟

چه تفاوتی میان لیزر فیبر و لیزر co2 وجود دارد ؟

منبع لیزرها چیست؟

****************************************************************************

دو نوع لیزر است که در صنعت کاربرد دارد ،لیزر فیبر و لیزر co2 این دو لیزر در فناوریها ،قابلیتها و از همه مهمتر عملکرد انها در موارد خاص ،ضخامت های خاص و کاربردهای خاص مورد استفاده قرار میگیرند.در واقع مزایا و معایب هر یک سبب میشود که هر کدام در زمینه ای خاص کاربرد داشته باشند.این لیزرها زیر شاخه ای از جت پرینتر لیزر (لیزر مارکینگ)ها هستند. در واقع میتوان گفت شاخه ای از  بخش بزرگ جت پرینتر است.علت اصلی تفاوت بین این دو لیزر طول موج متفاوت آنهاست. لیزر فیبر با طول موج 1,060 نانومتر است ،در حالی که لیزرهای co2   طول موج 10,600 نانومتر است. همین طول موج سبب میشود که کاربردهای متفاوتی داشته باشند مثلا؛ اگر به دنبال دستگاهی هستید که فلزات را علامت گذاری کند ،دستگاه جت پرینتر لیزر فیبر بهترین گزینه است. اما اشیایی مثل مقوا، پارچه ،چوب ،....را میخواهید علامت گذاری کنید ، دستگاه جت پرینتر لیزر co2 برای شرکت شما مناسب است.مزایا و معایب را به صورت فهرست وار عنوان میکنم و سپس در خلل متن به طور کلی به توصیف این مزایا خواهیم پرداخت.

لیزرهای فیبر

مزایای لیزر فیبر :

-بدون قطعات متحرک و آینه

یکی از ویژگی های لیزرهای فیبر این است که قسمت متحرک ندارد،در نتیجه برای استفاده کار امد است و در صورت ضربه زدن هیچ کدام از قسمتها از تراز و سط خارج نمیشود. به همین دلیل هزینه ها کاهش میابد.

-بدون هزینه تعمیر و نگهداری

-صرفه جویی در مصرف برق

**لیزرهای فیبر به دلیل وضوح و کیفیت بالا  برای مارک گذاری و حکاکی فلزات مناسبترین است. انها قطر کانونی کمی ایجاد میکنند و آنها را به یک انتخاب ایده آل برای علامت گذاری دائمی شماره و سریال تبدیل میکند. بارکدها و ماتریس داده ها روی فلزات .لیزرهای فیبر به طور گسترده ای برای قابلیت ردیابی محصول(مارک قسمت مستقیم )و برنامه های شناسایی استفاده میشوند. یکی مهمترین ویژگی های لیزرهای فیبر این است که دستگاه های بدون تعمیر و نگهداری هستند و عمر طولانی دارند. لیزرهای فیبر از لیزرهای co2  کوچکتر هستند. به علاوه ؛به دلیل راندمان الکتریکی بالا، لیزرهای فیبر از انرژی کمتری نسبت به لیزرهای co2   استفاده میکنند. در نتیجه در هزینه های کلان برش لیزر مواد صرفه جویی میشود. لیزرهای فیبر همچنین نیازهای فزاینده ای برای کاربردهای نظافت صنعتی مانند از بین بردن زنگ زدگی ،رنگ ، اکسیدها و سایر آلاینده ها دارند. (کاربرد خاص و مهم لیزر ) هزینه سیستم لیزر فیبر بسته به کاربری متفاوت است.

لیزر co2

 مزایای لیزر co2

-با مواد ضخیم به خوبی کار میکند. به دلیل اینکه این لیزر طول موج بیشتری دارد .

-سریعتر از لیزر فیبر عمل میکند. اما در کنار این مزایا معایبی نیز دارد :

-لیزرهای co2 نیاز به تراز کردن دارند .(نیاز به تعمیر و نگهداری به صورت منظم دارند. در نتیجه هزینه های بالاتری به همراه خواهند داشت.)

-در برش مواد نازک به آهستگی رفتار میکنند.

برای طیف گسترده ای از مواد غیر فلزی از جمله پلاستیک ،منسوجات ،شیشه،اکریلیک ،چوب و حتی سنگ از لیزر co2 استفاده میشود. آنها در بسته بندی های دارویی و مواد غذایی و همچنین مارک لوله های pvc ،مصالح ساختمانی ،موبایل ،لوازم برقی ،مدارهای مجتمع و قطعات الکترونیکی استفاده میشود. اگر نیاز به برش مواد ضخیم تر دارید ،بهتر است از لیزرهای co2 استفاده شود.از انرژی قابل توجهی نبست به لیزرهای فیبر استفاده میکنند و در نتیجه هزینه کارایی بالاتری دارند.برای مثال با لیزر co2 با توان بالا و چیلر تقریبا 70 کیلو وات مصرف میکند. هنگام کار با حداکثر توان ، لیزر فیبر به طور مشابه تقریبا 18کیلو وات مصرف میکند. اگر چه هر لیزر  از نقاط قوت و ضعف موارد استفاده متمایز برخورداراست. لیزرهای co2 تکنولوژی قدیمی هستند و لیزرهای فیبر با پیشرفت فناوری ،به سرعت در بازار حضور پیدا میکند.

لیزر فیبر

نقاط مشترک

لیزر co2

حالت جامد(فیبر نوری )

قابلیت چاپ مارک با کیفیت بالا و خوانا

نرم افزار آسان برای ایجاد و ویرایش پیام

حالت گاز (استفاده از گاز co2)

توانایی مارک لاستیک،فلزات،پلی اتیلن

نیاز به نگهداری کمتر در مقایسه با جت پرینتر جوهر افشان

سازگار با محیط زیست و از حلالها و جوهرها استفاده نمیکند.

 

توانایی مارک مواد کاغذ ،مقوا ،شیشه ،......

ثبت نظر

کد امنیتی
;