• 09126899278 - 09124709149
تاریخچه بارکد

تاریخچه بارکد

1398/02/18

اولین بار ایده بارکد توسط جوزفوودلند وبرنار سیلور به وجود امد. بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه شنیدند که رئیس یک شرکت فروش مواد غذایی میخواهد روال پرداخت قیمت کالا را خودکار کند اینجا بود که ایده بارکد در ذهنشان جرقه زد. از اولین طرح های انها چاپ رمز مورس به صورت عمودی بوده که به صورت نوار های باریک وپهن نشان داده میشود. بعد انها به استفاده از بارکد ازنوع دایره های هم مرکز معطوف شدند. اولین بارکد خوان در سال 1952ساخته شد.

تاریخچه بارکد

تاریخچه وپیشینه بهترین راه شناخت است. تمامی وسایل پیرامون ما انسانها یک تاریخچه وپیشینه ای دارد که برای شناخت ان وسیله لازم است تا تاریخچه وپیشینه ان را مطالعه کرده باشیم. از جمله مواردی که در زمان کنون در صنعت نقش ایفا میکند بار کدها دستگاه های جت پرینتر هستند.اولین بار ایده بارکد توسط جوزفوودلند و برنار سیلور به وجود امد. بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه شنیدند که رئیس یک شرکت فروش مواد غذایی  میخواهد روال پرداخت قیمت کالا را خودکار کند اینجا بود که ایده بارکد در ذهنشان جرقه زد. از اولین طرح های انها چاپ رمز مورس به صورت عمودی بوده که به صورت نوار های باریک وپهن نشان داده میشود. بعد انها به استفاده از بارکد ازنوع دایره های هم مرکز معطوف شدند. اولین بارکد خوان در سال 1952ساخته شد. این دستگاه بارکد خوان شامل یک لامپ 500وات و یک لوله خلا تشدید کننده نور بود که توسط شرکت برای موسیقی فیلم ساخته شده است. دستگاه یک نوسان نما بود ولامپ 500وات تقریبا اولین نمونه بارکد را سوزاند. بنابراین این روش جوهر حساس به نور پاسخگو نبود. در سال 1962 بودکه اختراع را به شرکت فیلکو فروختند که ان شرکت نیز بعدا انم را به شرکت دیگری فروخت. بعدها با پیشرفت در زمینه لیزر بارکد خوانها ارزان تر تهیه شدند وپیشرفت مدارات مجتمع رمز گشایی بارکد خوانده شده را ممکن ساخت. در این بین سیلور در گذشت. بعد ازان یک فروشگاه  با استفاده ازیک نوع بارکد خوان ازنوع دایره های هم مرکز آزمایش را انجام دادند. اما بارکدهای دایره های هم مرکز به اسانی هنگام چاپ کثیف شدند وخیلی موفق نبودند. در این مدت وودلند بارکد خطی را به وجود اورد. به عنوان کد محصول جهانی انتخاب شد. اولین محصولی که مورد استفاده قرار گرفت یک بسته آدامس بود به وسیله یک دستگاه بارکدخوان فروخته شد. این بسته آدامس در موزه ای در امریکا نگهداری میشود.سپس بارکد را این گونه تعریف کردند ،بارکد ؛نوعی نمایش تصویری اطلاعات روی سطوح است که اطلاعات ان را میتوان با استفاده از دستگاههای مخصوص به نام بارکدخوان باز خوانی کرد.

کاربرد تجاری بارکد

در طی پرروژه ای به مشتریان پیشنهاد شددتا کالای مورد نظرشان را با برداشتن کارتهای سوراخ شده ای مرتبط با ان کالا از درون کاتالوگ انتخاب کنند.سپس این کارت هابه کارمندان تحویل داده میشد تا برای خواندن ان را درون دستگاه کارت ریدر قرار دهد. در وهله بعد  سیستم به طور اتومات کالای مربوطه را از انبار به باجه خروجی میفرستاد تا مشتری بعد از پرداخت محصول خود را در یافت کند. سپس روند تحویل کالا وپرداخت ووجه  پیشرفت کرد وهم اکنون توسط دستگاه های بارکد خوان به راحتی عمل تحویل صورت میگیرد. این دستگاهها مزیت های دیگری نیز دارد.مزیت مهم  این است که جلوی سرقت از انبار گرفته میشود.

سالها تلاش وزحمت سبب شد تا الان جت پرینترهای به روز برای پیشبرد کار وجود داشته باشد. جت پرینترها کاربرد های فراوانی داشت. تمام روشها از قدیم تا کنون ازمایش شدند طرحهای ابتدایی  به صورت عمودی روی نوار های عمودی نوشته میشد. تا بارکد دایره ای شکل که صفحه را کثیف میکرد.تمام این تلاشها وپیگیری ها سبب شد تا در زمینه دستگاهای بارکدزن وتاریخ زن پیشرفت هایی صورت بگیرد.ابتدا از یک فروشگاه مواد غذایی استفاده از این بارکدزنها آغاز شده است.اما هم اکنون در صنایع مختلف از جمله صنایع چوب ،خودروسازی ،دارویی مورد استفاده قرار میگیرد.جت پرینترها کمک کردند که کارخانه های تولید در کنار سرعت دقت تاریخ زنی روی محصول را بالا ببرند.صنعت در زمینه های دیگری مثل تولید لیبل های چسبان،دستگاههایی که لیبل را میچسباندوهمچنین دستگاه های نوار نقاله پیشرفت کرد.

همین پیشرفت ها کمک میکند تا کا رها با سرعت بهتر وتمیز تر پیش برود.

در ادامه مقاله به معرفی جت پرینتر هایی که تولید داخل هستند میپردازم. حمایت از تولیدات داخلی کمک به اقتصاد کشور است.

جت پرینتر دستی به دومدل تقسیم بندی میشود :

1)جت پرینتر دستی مدلDCN802

2)جت پرینتر دستی مدلDCN805

این جت پرینترها در کارخانه ها مواد غذایی ودارویی مورد استفاده قرار میگیرند. این جت پرینترها برپایه هایی قرار میگیرند ومحصولات بر روی تسمه نقاله حرکت میکند وهرکدام  وبر روی هر یک بارکد زده میشود .جت پرینترهای دستی از فاصله زدیک بارکد میزنند.

دسته بعدی جت پرینتر های صنعتی هستند که این نوع ازجت پرینتر های نیز به سه دسته تقسیم بندیی میشوند:

1)جت پرینتر صنعتی مدلDCN810

2)جت پرینتر صنعتی مدلDCN82

3)جت پرینتر صنعتی مدلDCN720

تفاوتی که این جت پرینترها با جت پرینترهای دستی دارند در این است که این جت پرینتر ها از فاصله دور با پاشیدن جوهر روی محصول ،محصول بارکد میزنند.

دسته سوم جت پرینترهای تخم مرغ زن هستند که این دسته از جت پرینترها نیز به دودسته

تقسیم بندی میشوند:

1)جت پرینتر تخم مرغ زن مدلDCN850

2)جت پرینتر تخم مرغ زن مدلDCN860

بعد از معرفی جت پرینترها نوبت به معرفی دستگاهای لیبل چسبان دستی  میرسد.

این نوع دستگاهها کار برد زیادی در صنایع غذایی دارند. به دو دسته تقسیم بندی میشوند:

1)لبیل چسبان دستی ظروف گرد

2)لیبل چسبان ظروف تخت

دسته بعدی دستگا های لیبل چسبان اتوماتیک است که به 5دسته تقسیم بندی میشوند:

1)لیبل چسبان اتوماتیک تخت از بالا

2)لیبل چسبان اتوماتیک ظروف گرد

3)لیبل چسبان اتوماتیک یکطرفه

4)لیبل چسبان دوطرفه

5)لیبل چسبان ویال

این دستگاه ها باتوجه به اینکه اتوماتیک هستند وسرعت بیشتری نسبت به دستگاههای لیبل چسبان دستی دارند کاربرد وسیع تری در صنعت دارند.

به طور مثال لیبل چسبان ویال ،دستگاهی است که در صنعت دارویی وبرای برچسب گذاری امپولها مورد استفاده قرار میگیرد.

دستگاههای بعدی که میخواهم معرفی کنم تسمه نقاله ها هستند. تسمه نقاله ها در صنعت فروشگاههای کارخانه ها و....مورد استفاده قرار میگیرند. دستگاههای پر کاربردی هستند.

تسمه نقاله ها به چهار دسته تقسیم بندی میشوند:

1)تسمه نقاله 1.5متری عرض 15سانت بدنه استیل

2)تسمه نقاله 2متری عرض 40سانت بدنه استیل

3)تسمه نقاله 1.5متری عرض 15سانت بدنه آهنی

4)تسمه نقاله 2متری عرض 40سانت بدنه آهنی

دسته بعدی که میخواهم به معرفی ان بپردازم  دستگاههای پوست کن لیبل است .

دستگاههای پوست کن لیبل به دسته تقسیم بندی میشود :

1)پوست کن لیبل مدل 1040

2)پوست کن لیبل مدل 1045

تمام دستگاههای که نامبرده شد در راستای پیشبرد اهداف درصنعت کشف شده است. با خواندن تاریخچه دستگاههای تاریخ زن یا بارکدزن به این نتیجه خواهیم رسید که  چه پیشرفت بزرگی در این صنعت شده است. تلاش کوشش جوزفوودلند وبرنار سیلوردر ان زمان ثمره ی اولی کمی داشت اما با مرور زمان میبینیم که دستگاههایی که به ان سادگی تهیه شده بودند امروز چقدر پیچیده هستند . این پیشرفت ها نتیجه زحمات مردمان زمان قدیم است که اکنون به بار نشسته است. برای اشنایی کامل با این محصولات به سایت ما مراجعه فرمایید.

ثبت نظر

کد امنیتی
;