• 09126899278 - 09124709149
بسته بندی های هوشمند وتاریخ انقضاء

بسته بندی های هوشمند وتاریخ انقضاء

1398/01/27

بسته بندی های هوشمند وتاریخ انقضاء

یکی از عوامل مهم وتاثیر گذار بر اقتصاد هر کشور تعامل تجاری با همسایگان وجهان است که در این راستا فرایند های صادرات مورد توجه قرار میگیرد. همواره استفاده از بسته بندی مناسب یکی از عوامل تاثیر گذار روی افزایش تقاضای محصول وپتانسیل صادراتی است. دستگاه جت پرینتر در راستای کدزنی محصولات صادراتی مورد استفاده قرار میگیرد. در ادامه مقاله با مبحث درج تاریخ انقضا بر روی پلاستیک وهمچنین مبحث بسته بندی های هوشمند آشنا خواهیم شد. امروزه چاپ تاریخ انقضا برروی مواد مختلف توسط جت پرینتردستی صورت میگیرد. تنها لازم است که از جت پرینترها نگهداری شود .( طریقه نگهداری از جت پرینتر )

درج تاریخ انقضاء بر روی پلاستیک

روشهای زیادی برای علامتگذاری بر روی پلاستیک وجود دارد . روشهایی که برای چاپ روی پلاستیک استفاده میشوند بسیار دقیق هستند .بیشتر اوقات روشها وتکنیک هایی که برای چاپ روی پلاستیک انجام میشود تنها بر روی پلاستیک قابل انجام است.

اما با افزایش محبوبیت بسته بندی پلاستیکی برای همه چیز از شیر تا روغن موتور ،جای تعجب نیست که شایعترین علت علامتگذاری (مارک گذاری)پلاستیک ،تاریخ مصرف  انبوهی از مواد غذایی یا نوشیدنی است.

چه گزینه هایی برای چاپ تاریخ انقضاء بر روی پلاستیک دارید؟

مشاهدات مربوط به چاپ تاریخ انقضاء بر روی پلاستیک

 نخستین موردی که باید موقع مارک کردن  یک تاریخ انقضاء بر روی پلاستیک نازک  در نظر گرفته شود،نوع مارکی است که شما میخواهید ایجاد کنید. راههای زیادی برای مارک کردن دائمی مواد وجود دارد که (حکاکی لیزری ،مهرزنی داغ،نشانگرها)اما همه انها برای بیشتر بسته بندی های ساخته شده از انواع پلاستیک های نازک مناسب نیستند. شاید یکی از بدترین روشهای چاپ روی پلاستیک برای درج تاریخ انقضاء ونشانه گذاری با استفاده از استمپ داغ باشد. پلاستیک وبطری که بااستفاده از استمپ داغ نشانه گذاری ودرج تاریخ انقضاءمیشود باید کمی ضخیم باشد. این پلاستیک ضخیم باید مانند ان پلاستیک های که در شستشو استفاده میشود. (مفهوم پلاستیک هایی است که مواد شوینده در انها میریزند. )اما این روش مارک کردن معمولا برای بسته بندی ها بزرگ خیلی نازک است. نشانگرهای رنگ صنعتی ممکن است همچون یک راه حل قابل قبول به نظر برسد .آنها یک نشان دائمی بدون استفاده از حرارت ایجاد میکنند. روش نشانگرها فقط درتعداد پایین پاسخ گو است. این درحالی است که در بیشتر موارد هنگام چاپ تاریخ انقضاء با تعداد بالایی از مواد روبه رو هستیم. ازاین رو روشی مورد نیاز است که در زمان کوتاه راندمان کاری بالایی داشته باشد.

آخرین نکته مهمی که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که باید نوع علامتی که ساخته میشود تاریخ انقضاءباشد.زیرا شما نیاز به مارکی خواهید داشت که ثابت نباشد،بهترین روش مارک کردن روشی است که به راحتی بتوان تغییر در متن چاپی ایجاد کرد. .موقعی که همه خصوصیات وشرایط مواد در نظر گرفته شده است ،دو روش اصلی وجود دارد که تاریخ انقضاء را به پلاستیک بیافزاید ؛تمبر لاستیکی و...

در زیر نمونه ای از تمبر لاستیکی به نمایش گذاشته شده است.

اما آیا تمبر لاستیکی برای وسایل بزرگ ودرتعداد بالا جواب میدهد؟؟؟

بهترین روش برای چاپ پرینت تاریخ انقضاء بر روی پلاستیک

تمبر جوهرهای  دائمی که یکی از رایج ترین راههای چاپ   تاریخ انقضاء برروی پلاستیک است زیرا انها ارزان ،انعطاف پذیر وبادوام وقابل حمل هستند. جوهر تمبر هایی که استفاده شده  برای مارک کردن تاریخ انقضاء. به طور معمول شامل تعدادی از باندهای چاپ شده با هر شماره ترکیبی از اعداد وحروف برای نشان دادن تاریخ است. برای نمونه دو باند تمبر میتواند استفاده شود.برای نشان ماه وروز با اولین باند چاپ شده 1-12ودومین باند با1-31 ،بسته بندی سفارشی که همچنین قابل دست یابی برای عبارتهای تکراری

            Best by, exp and lot#

جوهرغیر متخلخل(منظور جوهری است که بر روی سطوح غیر متخلخل جواب میدهد.همین طورزمان خشک شدن این جوهر حدود10ثانیه است.سطوح متخلخل؛یعنی سطوحی که دارای خلا است. وغیرمتخلخل منظور سطوحی است که فشرده است.مانند پلاستیک)  است  که به طور خاص طراحی شده اند وروی مواد شبیه پلاستیک کار میکنند. گزینه دیگر برای مارک کردن روی پلاستیک وجود دارد جت پرینترهای جوهر افشان هستند که توانایی چاپ  یک  دامنه  کارکتر های سایزها و ارائه درجات مختلف وقابلیت حمل را دارند. با این حال یک پرینتر راه حل مناسبی برای پرینت تاریخ انقضاء بر روی پلاستیک دارد. اگر اطلاعات بیشتر همچنین نیاز باشد میتوان چاپ کرد. پرینتر ها اغلب موقعی استفاده میشوند که خطوط چندگانه متن درخواستی  چاپ کنند یا برای پرینت کردن هردوبارکد تاریخ انقضاء دریک راه ذخیره زمان وساختن یک نشان دائمی روی پلاستیک استفاده میشوند.بهترین راه یادگیری که چگونه تاریخ انقضاء را چاپ کنید به خصوصیات جت پرینترها ی خودتان مراجعه کنید. در اصل با این حال اطلاعات لازم که وارد شده در پرینترکه از بالای بسته بندی عبور میدهد وبه این ترتیب اطلاعات بر روی پلاستیک مارک میشوند.              

نکته مهمی که در چاپ روی پلاستیک مطرح میشود مربوط به انرژی سطح پلاستیک است. انرژی سطح باعث میشود که سطح موردنظر مایعات را جذب نکند.پلاستیک برخلاف کاغذ تمایل به جذب هیچ چیزی را ندارد. به همین خاطر است که انرژی سطح مهم است.هنگامی که انرژی سطح کم باشدمایع مایع باعث میشود شکل سطح تغییرپیدا کند.دراین صورت جوهر خشک نمیشود.هرنوع جوهری با انرژی سطح متفاوتی کارایی دارد.به همین خاطر دانستن این نکات ضروری است :کی میتوان چاپ روی پلاستیک را انجام داد وازچه نوع پلاستیکی باید برای چاپ وپرینت استفاده کرد؟

در پایان این قسمت به این نکته اشاره میکنم که در قیاس بین جت پرینترها وتمبرهای لاستیکی اینگونه بر میاید که جت پرینترها از نظر راندمان کاری بالا در زمان کوتاه بهترین روش هستند.

بسته بندی های هوشمند

در زمینه افزایش تقاضای محصول وپتانسیل صادرات میتوان به حرکت کشورهای پیشرفته در زمینه بسته بندی هوشمند اشاره کرد که توانسته ارز زیادی وارد کشور تولید کننده ،کند.حتی باعث بیشتر در جهت صادرات مواد غذایی وانواع میوه وسبزی شده باشد. امروزه حجم ضایعات موادغذایی در برخی کشورها بالاتر از تعداد گرسنگان در کشورهای قحطی زده میباشد ،که به گونه ای میتوان با رفع مشکل بسته بندی کالا ها اولا باعث کنترل قیمت مواد غذایی شد.ثانیا بسیاری از مشکلات زیست محیطی واجتماعی انسانها را نیز حل وفصل کرد.بسته بندی هوشمند سیستمی است که توانایی انجام عملکرهای هوشمندانه نظیر (تشخیص،حس کردن،ثبت کردن،ردیابی،ارتباط،کاربردن منطق علمی)با هدف تسهیل تصمیم گیری درراستای افزایش زمان ماندگاری ،افزایش ایمنی ،بهبود کیفیت،فراهم کردن اطلاعات وهشدار درباره مشکلات احتمالی  است. بسته بندی مواد غذایی همواره همراه ماده غذایی است وبرای اتباط با ماده غذایی ،در بهترین شرایط قرار دارد. براساس این تعاریف ،یک بسته بندی اگر دارای توانایی ردیابی فرآورده ، حس کردن محیط داخلی وخارجی بسته وسایر ملاحظات باشد،هوشمند است. بسته بندی هوشمند از نظر ظاهر جذاب ودر نگاه مشتری زیبا جلوه میکند واز ان مهمتر شامل سنسورهایی است که این سنسورها تشخیص دهنده سلامت ماده غذایی هستند. این سنسورها باعث میشود که اطمینان مصرف کننده حاصل شود. در همین راستا میتوان به برچسب های هوشمند اشاره کرد که با قرار گیری در محیط بسته بندی میتوانند به صورت خودکار فعال شده وجایگزین بسیار مناسبی به جای چاپ تاریخ تولید روی محصولات باشد که به راحتی قابل تغییر است. در این زمینه شرکت های بسیاری اقدام به طراحی  برچسب وسنسورهای هوشمند پرداخته اند که اغلب از تکنولوژی نانو مواد بهره برده اند. برای نمونه میتوان  به طراحی برچسبهایی اشاره نمود که با قرار گیری در بسته حاوری گوشت قرمز با گذشت زمان تغییر رنگ میدهد ودر صورتی که تاریخ انقضاء محصول تمام شده باشد رنگ سنسور به شدت تغیر میکند. در این صورت مصرف کنده آگاه میشود واز خرید ان محصول خود داری میکند. برروی محصولات اکثرا تاریخ انقضاء تنها چاپ میشود .این در حالی است که در بسته بندی های هوشمند دما وشرایط نگهداری در حین انبار وبسته بندی مشخص میشود.

در این روش در صورتی  که محصول تحت شرایط نامناسبی قراربگیرد وروند فساد ان تسریع شود زمان انقضای مصرف ان کمتر خواهد شد که روشهای قدیمی پاسخگوی اینگونه نیازها نخواهدبود. اگر از بسته بندی های هوشمند استفاده شود علاوه بر مزیت های گفته شده تا به اینجا یک مزیت مهمتر نیز دارد .مزیت مهم ان ،این است که سودجویان دیگر نمیتوانند در راستای تغیر تاریخ انقضاء سود ببرند. 

سنسورهای تشخیص زمان مصرف میوه

برخی سنسورهای دیگر نیز وابسته به نوع بسته بندی ومحافظت ماده غذایی در برابر عوامل فاسد کننده مثل اکسیژن ونور خورسید میتوانند مصرف کننده را از ورورد این عوامل به محیط بسته بندی اگاه کنند. به طور نمونه ماده غذایی به مدت 5 دقیقه  تحت اکسیژن  قرار بگیرد با تغییر جزئی رنگ سنسور مصرف کننده را اگاه میکند ودر صورت وجود بیشتر اکسیژن در بسته بندی این تفاوت رنگی بیشتر ملموس خواهد بود.

این مبحث مهم نکات فراوانی دارد که از حوصله این مقاله خارج است .

ثبت نظر

کد امنیتی
;