• 09126899278 - 09124709149
انواع کاتریج جت پرینتر

انواع کاتریج جت پرینتر

1399/06/25

تمامی چاپگرها برای درج مشخصات و شناسه به روی محصولات از جوهرهای مخصوص و برنامه ریزی شده استفاده می‌کنند؛ در چاپگرها مخزنی به نام کاتریج وجود دارد که وظیفه‌ی نگه داری جوهر در چاپگر را دارد. 

به کمک جت پرینتر و چاپگر می‌توانیم مشخصاتی از جمله تاریخ تولید، تاریخ انقضا، نام تولیدکننده، پروانه ساخت و بسیاری از ویژگی‌هایی که مورد نیاز مصرف کنندگان است به روی محصولات چاپ می‌شود. تمامی چاپگرها برای درج مشخصات و شناسه به روی محصولات از جوهرهای مخصوص و برنامه ریزی شده استفاده می‌کنند؛ در چاپگرها مخزنی به نام کاتریج وجود دارد که وظیفه‌ی نگه داری جوهر در چاپگر را دارد. 

نحوه کارکرد کاتریج

در کاتریج قطرات از طریق سوزنی ریز به روی کاغذ پاشیده می‌شوند که سیستم چاپ پیزو یا ترمال می‌باشد. در سیستم ترمال، نوشته‌ی روی کاغذ با کمک حرارت به وجود می‌آید. اما بر خلاف سیستم ترمال، سیستم پیزو جوهر روی کاغذ بر اثر سیستم لرزشی ایجاد می‌شود.

انواع کارتریج

کاتریج جت پرینتر

کارتریج لیزری:

به مواد مصرفی در کاتریج‌های لیزری را پودر یا تونر گفته می‌شود. اصلی‌ترین و مهمترین قطعه در کاتریج‌های لیزری درام است که وظیفه چاپ مشخصات روی محصولات را دارد؛ همچنین در بهبودی کیفیت تصاویر و نوشته موثر است. کاتریج‌های لیزری به دو دسته تقسیم می‌شوند: کاتریج رنگی که شامل چهار رنگ اصلی شامل قرمز، آبی، زرد و مشکی و کاتریج تک رنگ فقط دارای رنگ مشکی است.

*در کاتریج‌های لیزری برای ثبات نوشته به روی کاغذ نیاز به گرما و حرارت دارد.
*طول عمر کاتریج لیزری نسبت به کاتریج جوهر افشان بیشتر است.
*سرعت چاپ کاتریج‌های لیزری بسیار بالاست.

 کارتریج جوهر افشان:

در کاتریج‌های جوهر افشان، قطرات ریز جوهر از طریق منافذی که در هد وجود دارد به روی یک کاغذ پاشیده می‌شوند که تصاویر و نوشته‌های رنگی یا سفید و سیاه به وجود می‌آورند. کاتریج‌های جوهر افشان دارای چهار رنگ اصلی شامل آبی، قرمز، مشکی، زرد می‌باشند. 

*درون کاتریج جوهر افشان مایعی از جنس دای و پیگمنت وجود دارد. 
*اینگونه کاتریج‌ها بعد از چاپ مشخصات به روی کاغذ برای ثبات و خشک شدن جوهر نیازی به حرارت ندارد.
*در زمان باز شدن پلمپ کاتریج جوهر افشان باید به سرعت مصرف شود در غیر این صورت نگه داری کاتریج جوهری در مدت زمان طولانی موجب خشک شدن آن می‌شود.
*ظرفیت کاتریج جوهر افشان از کاتریج لیزری کمتر است.
*سرعت چاپ در کاتریج جوهر افشان به دلیل ترکیب رنگ‌ها پایین است.
*کاتریج‌های جوهر افشان همانند کاتریج لیزری به شارژشدن جوهر نیاز دارند اما باید توسط افراد با تجربه این عمل صورت بگیرد.
* کاتریج‌های جوهری نباید در معرض نور خورشید و گرما قرار بگیرند.

کارتریج باز تولید:

این نوع کارتریج‌ها از قطعات بازیافتی جدید  ساخته می‌شوند به همین دلیل دارای قیمتی مناسب نسبت به دیگر کاتریج‌ها دارند؛ و فقط در پرینترهای لیزری به کار می روند و دارای درام‌های پرقدرتی می باشند. درون مخزن آن شامل تونر، غلطک مغناطیسی و پره جاروب می‌باشد. 

کارتریج استارتر:

هنگامی که یک پرینتر جدید خریداری می کنید دیگر مجبور به خرید یک کارتریج جدید نیستید زیرا یک اشانتیون از کاتریج روی پرینتر قرار دارد که ۴۰٪ آن از پودر پرشده است.

کارتریج اورجینال:

این نوع کارتریج‌ها به صورت انحصاری از سوی شرکت‌های سازنده برای پرینترها تولید می شوند. در این نوع پرینتر های از قطعاتی تمیز و سالم استفاده شده است. علت نامگذاری این پرینترها این است که فقط شرکت سازنده توانایی تولید چنین پرینترهایی دارد.

سوالات متداول

علت کمرنگ بودن پرینت:

 کمرنگ بودن رنگ پرینتر علت های مختلفی دارد که شایع‌ترین آن کیفیت پودر مورد استفاده در پرینتر بستگی دارد. یکی دیگر از علل‌ها کاغذ است که بهتر است از کاغذ استاندار(80 gr) استفاده نمایید. اما اگر این مورد هم به شما کمکی نکرد، کارتریج خود را عوض کنید. در صورتی که عوض کردن کارتریج به پرینتر شما را بهبود نبخشید پرینتر شما مشکل اساسی دارد.

چند بار می توان کارتریج را شارژ کرد؟

 تعداد دفعات شارژ کارتریج به کیفیت مورد نظر شما بستگی دارد. کارتریج های اصل یا اورجینال 16 تا 28 بار قابلیت شارژ دارند اما بهترین کیفیت برای این نوع کارتریج‌ها 10 تا 12 بار شارژ کردن است. در مورد کارتریج های طرح نیز می توان گفت که 12 تا 15 بار توانایی شارژ کردن دارند اما بهتر است  که 5 بار شارژ شوند.

چرا سرعت پرینتر هایمان کم است؟

پردازنده کامپیوتر عامل مهم در سرعت پرینترهاست؛ در صورت پایین بودن سرعت پرینترها، دستور پرینتر دیرتر به بافر می‌رسد بنابراین عملیات چاپ به صورت کند عمل می‌کند که برای رفع این مشکل باید ویندوز را مجددا نصب کرد.

چگونه از کارتریج نگهداری کنیم؟

نگهداری از کارتریج ها نیازمند توجه و مراقبت زیادی است که باید چند نکته را در حفظ آن‌ها رعایت کرد. 

1. کاتریج‌ها همیشه به صورت افقی حمل و نگه داری شوند.
2. کاتریج را در مقابل نور خورشید قرار ندهید زیرا دمای موردنیاز 0 تا 35 درجه سانتی گراد است.
3. زمانی که از دستگاه پرینتر استفاده نمی‌‌شود حتما کاتریج را از دستگاه خارج کنید.
4. کاتریج را درون کیسه پلاستیکی نگه داری شود.


 

ثبت نظر

کد امنیتی
;