• 09126899278 - 09124709149
انواع لیبل وکاربرد آنها

انواع لیبل وکاربرد آنها

1398/02/23

امروزه بهره گیری از روشها وسیستم های مبتنی بر بارکد برای صنایع مختلف جهت کنترل وردیابی محصولات خود یک امر ضروری است . لیبل ها یا همان برچسب ها شناسه محصولات شما وشامل اطلاعاتی هستند که به صورت متن وبارکد چاپ میشوند. لیبل ها از جنس های گوناگونی تولید شده است. از جمله این جنس ها میتوان به کاغذ وآلومینیوم اشاره کرد. برچسب ها یا لیبل ها کاربردهای متنوعی دارند .براساس کاربردی که دارند.

انواع لیبل وکاربرد آنها

امروزه  بهره گیری از روشها وسیستم های مبتنی بر بارکد برای صنایع مختلف جهت کنترل وردیابی محصولات خود یک امر ضروری است . لیبل ها یا همان برچسب ها شناسه محصولات شما وشامل اطلاعاتی هستند که به صورت متن وبارکد چاپ میشوند. درج اطلاعات بر روی محصولات با استفاده از دو دستگاه لیبل چسبان و جت پرینتر صورت گرفته است.لیبل ها از جنس های گوناگونی تولید شده است. از جمله این جنس ها میتوان به کاغذ وآلومینیوم اشاره کرد. برچسب ها یا لیبل ها کاربردهای متنوعی دارند .براساس کاربردی که دارند جنس انها انتخاب میشود. استفاده از این روش یک سیستم موفق ودر کنارش کاهش هزینه ها را به دنبال دارد. از کاربردهای مهم  ان میتوان استفاده از به کنترل اموال،گارانتی ،پلمپ محصولات وغیره اشاره کرد. گام مهم انتخاب لیبل است. موارد مختلفی در انتخاب لیبل موثر هستند ، مواردی از قبیل شرایط آب وهوایی ،محل نگهداری وکاربرد ان بسیار اهمیت دارد. ازاینجای مقاله به بعد میخواهیم درمورد جنس های مختلف لیبل صحبت کنیم. بعد از مرحله تولید لیبل نوبت به دستگاه های لیبل چسبان میرسد. تا فرایند تولید یک محصول شناسه دار به اتمام برسد. که دستگاههای لیبل چسبان به دودسته لیبل چسبان اتوماتیک  و    لیبل چسبان دستی  تقسیم میشود.چون در مقاله با ریبون برخورد خواهید داشت به صورت مختصر تعریفی از ان بیان میکنم.

ریبون؛برای اینکه بتوانیم بر روی انواع برچسب چاپ کنیم باید از جوهر مخصوص این کار که اصطلاحا ریبون نام دارد استفاده کنیم. برای هرنوع لیبلی یک نوع ریبون مخصوص وجود دارد تا بهترین کیفیت چاپ وماندگاری به دست آید.

برخی از لیبل ها با استفاده از دستگاهای پوست کن لیبل کنده میشود. لطفا تا انتهای مقاله همراهیمان کنید تا به طور کامل با همه انواع لیبل اشنا شوید.

انواع لیبل براساس جنس

1)لیبل های کاغذی ؛

این نوع از لیبل ها برای مکانهایی مناسب هستند که در محیط های داخلی وشرایط نرمال

آب وهوایی قرار بگیرند. این لیبل ها در برابر عوامل محیطی مقاومت چندانی ندارد واز نظر اقتصادی جزء ارزان ترین ها هستند. این نوع از لیبل ها انواع مختلفی از جمله گلاسه ،نیمه گلاسه،مات و....دارند. از نظر رنگ نیز تنوع دارد. این برچسبها از نظر مارک هم متنوع هستند .از نظر خاصیت چسبندگی دارای انواع پر چسب ومعمولی هستند. عمده مصارف این برچسبها در صنعت نساجی میباشد. جهت ردیابی محصول از این برچسبها استفاده میکنند. البته برچسب های کاغذی در صنایع بسته بندی استفاده میشود.

از ویژگی های ان میتوان به براق بودن وداشتن سطحی صاف ،چسبدار اشاره کرد.

2) لیبل pvc ؛

 نوعی پلاستیک مصنوعی است که این نوع لیبل دارای مقاومت بسیار بالا در برابرpvc

شرایط آب وهوایی مختلف است. لذا این نوع ازلیبل برای هر محیطی مناسب است. دوام واستحکام رنگ از جمله ویژگی های ان است. در بخشهای لوازم خودرو ولوازم خانگی استفاده زیادی دارد. دارای دونوع براق ومات میباشد.

 

3)لیبل اموال ؛

به سازمانها وارگانها برای مدیریت لیبل های اموال یاب کمک میکنند. اموال ارزشمندتان را برچسب گذاری کنید . بااین کارر کنترل موجودی انبار اسان میشود. در نتیجه میزان سرقت اموال کاهش می یابد وهمچنین به منظور برچسب گذاری اموال بهتر است از لیبل های بادوام استفاده شود تا نیاز به تمدید مجدد لیبل نباشد. که نتیجه ای که حاصل میشود این است که سبب کاهش هزینه در دراز مدت میشود. این لیبل ها مقاوم در برابر خراشیدگی ،حرارت ومواد شیمیایی ودر برابر اب ورطوبت مقاوم اند. همچنین استحکام رنگ فوق العاده ای دارند. از نظر جنس ضخیم تر از سایر لیبل ها هستند.

4)لیبل متال؛

لیبل های متال بر روی هر سطحی میچسبند.برای چسباندن بر روی فلز مناسب هستند. این لیبل ها دارای ماندگاری ودوام زیاد در برابر پوسیدگی ،خراشیدگی ،نور مستقیم وطولانی مدت خورشید،حرارت بسیار بالا  ودمای انجماد (یعنی دمای منهای 40ومثبت 220درجه سانتی گراد را تحمل میکند.)ومواد شیمیایی میباشند. از مشهورترین برندهای لیبل متال به رول کاور ایتالیا میتوان اشاره کرد. جنس این نوع از لیبل ها نوعی آلیاژ فلز است. مقاومت زیادی از نظر کشیدگی دارند. در صورتی که برای چاپ از ریبون خاص خود استفاده شود کیفیت چاپ عالی میشود. در لوازم خانگی ،لوازم خودرو ،الکتروموتورها استفاده میشود. برای چاپ بر روی انها باید از ریبون رزین استفاده کرد.در سطوح روغنی نیز از این برچسب ها استفاده میشود.

5)لیبل امنیتی؛

جدا کردن وحذف کامل این برچسبها از سطوح امری غیرممکن است زیرا برچسب های امنیتی در صورت کنده شدن از خود اثر به جا میگذارند. برچسب های امنیتی دارای مدار مغناطیسی هستند ودر فروشگاه وانبارها برای جلوگیری از سرقت وبیرون بردن غیرمجاز کالااستفاده میشود. البته لازم به ذکر است که لازمه اینکار نصب سیستم دزدگیر چلوی درب مغازه است.

در صورت استفاده از ریبون مناسب وبا کیفیت ،مقاومت بالایی در برابر حلالهایی از قبیل الکل وبنزین دارد.

 لیبل های امنیتی انواع مختلفی دارند:

1)لیبل لایه شونده؛اگر سعی شود که این لیبل ها را کند به شکل لایه لایه هربار جدا میشود واتر ان باقی میماند.

2)لیبل های خرد شونده؛برای حذف این نوع لیبل ها برچسب خرد میشود ولی حذف کامل ان ممکن نیست.این نوع برچسب به طور کامل در بند برچسبهای سکوریتی توضیح داده میشود.

 

6)لیبل های بی رنگ وشفاف؛

این نوع برچسب ها به دلیل بی رنگ بودن از هر دوطرف نوشته های روی ان مشخص میشود. از اینگونه برچسبها بیشتر در بخش خودرو استفاده میشود. در شرکتهای ساخت شیشه ویاروی کارت ضمانت محصولات الکترونیکی هم استفاده میشود. به این نوع برچسبها،برچسب های شیشه ای نیز گفته میشود. در صنایع بسته بندی وارایشی وبهداشتی نیز مورد استفاده قرار میگیرند.

7 )لیبل های سکوریتی ؛

در بحثهای امنیتی وگارانتی محصولات از این لیبل ها استفاده میشود.نام دیگر ان برچسب گچی است وبعد از چسباندن به محصولات به هیچ طریقی قابل کندن نیستند.

8)لیبل های پشت متال ؛

این نوع از برچسبها چسبندگی زیادی دارند. برای موارد خاص مورد استفاده قرار میگیرد. جاهایی که آغشته به روغن هستند در واقع همان سطوح روغنی به خوبی میچسبد.

9)لیبل وید؛

این نوع برچسب زیرشاخه ای از برچسب امنیتی محسوب میشود. اینگونه بر چسب ها نیز در بحث گارانتی استفاده میشود. از نظر کشیدگی مقاومت بالا وحرارتی تا 80درجه سانتی گراد راتحمل میکنند. در دوطرح شطرنجی ونقره ای است.

شطرنجی ؛

هنگامی که این نع برچسب بر روی محصول چسبانده میشود به هنگام کندن به حالت شطرنجی باقی مانده لیبل روی محصول میماند.

نقره ای؛

این نوع برچسب ها که بر روی محصول به صورت انگلیسی چسبانده میشود و زمان   برروی محصول باقی میماند .    VOID  جداشدن لیبل کلمه  

10)لیبل حرارتی ؛

این نوع از لیبل ها  برای چاپ نیاز به ریبون ندارند وبیشتر در بخش پوشاک استفاده میشود. در مکانیزه کردن سیستمهای فروشگاهی مورد استفاده قرار میگیرد. این نوع برچسبها در صنایع غذایی وآزمایشگاهی مورد استفاده قرار میگیرند. در برابر اب مقاوم است ومناسب استفاده  در مدت زمان کوتاه است.

11)لیبل تایوک ؛

اینگونه برچسبها در صنایع خودروسازی بیشتر استفاده میشود. از الیاف پارچه به صورت فشرده استفاده میشود.یکی ازکاربردهای مهم این نوع از لیبل در درخت سیم است. که دوسر ان بهم چسبانده وبه هیچ وجه از هم جدا نمیشود. در شکل زیر یک درخت سیم قابل مشاهده است .

12)رول پارچه ای ؛

این نوع از رولها بدون چسب است در بخش پوشاک مورد استفاده است.

13)برچسب جواهریان ؛

این نوع برچسب ها که برچسب طلا وجواهر معروف است دارای طراحی خاصی بوده وبرای چاپ مشخصاتی ازقبیل قیمت ووزن و.........بر روی طلا وسایر زیور آلات استفاده میشود. برچسبهای جواهریان در انواع دمبلی وبه اصطلاح دم موشی ارائه میشود .مقاومت در برابر کشیدگی ،چاپ پذیری بسیار بالا وهمچنین ماندگاری چاپ مطلوب اشاره نمود.

ثبت نظر

کد امنیتی
;