• 09126899278 - 09124709149
آشنایی با قطعات جت پرینتر صنعتی

آشنایی با قطعات جت پرینتر صنعتی

1399/06/12

شناختن قطعات هر ماشین آلاتی باعث بوجود آمدن زبانی مشترک بین کارکنان و کارگران کارخانه یا دیگر صنایع می‌شود؛ این زبان به کارکنان و دیگر عوامل کمک می‌کند که در زمان بروز مشکل هر چه سریعتر عیب یابی کنند و به آسانی مشکل را برطرف کنند.

آشنایی با قطعات جت پرینتر صنعتی 

شناختن قطعات هر ماشین آلاتی باعث بوجود آمدن زبانی مشترک بین کارکنان و کارگران کارخانه یا دیگر صنایع می‌شود؛ این زبان به کارکنان و دیگر عوامل کمک می‌کند که در زمان بروز مشکل هر چه سریعتر عیب یابی کنند و به آسانی مشکل را برطرف کنند.

جت پرینتر صنعتی  نوعی جت پرینتر است که در کارخانه بر روی خط تولید نصب می‌شوند و با کمک الکتریسیته به صورت اتوماتیک بر روی محصولات و عکس، شناسه یا نوشته را چاپ می‌کنند. اما شاید برایتان سوالی پیش آمده باشد که با چه قطعاتی این کار را انجام می‌دهند؟ برای گرفتن جواب سوالتان در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

برد چاپگر

مهمترین و اصلی ترین بخش جت پرینتر را برد چاپگر می‌باشد که به عنوان مغز جت پرینتر شناخته شده است. تمامی عملیات چاپ و فرمان چاپ به سایر بخش‌ها توسط این قسمت صورت می‌گیرد.

هد جت پرینتر

هد جت پرینترها دستگاه‌هایی هستند که به کمک آن جوهر به روی محصولات پاشیده می‌شود. هد، قطعی مهم در جت پرینتر است که در صورت نبودن این قطعه نمی‌تواند به درستی عملیات خود را انجام بدهد.

فتوسل 

فتوسل وظیفه‌ی شناسایی محصولات مورد چاپ را به عهده دارد. در فتوسل هنگامی که محصول از مقابل آن عبور می‌کند سنسورهای نوری پیغامی را به برد ارسال می‌کنند و عملیات چاپ انجام می‌شود.

قطعات جت پرینتر صنعتی


نکته:

در زمان چاپ نوشته روی محصولات، باید با فاصله 20 سانتی متر محصولات را پشت سر هم قرار بدهید در غیر این صورت دستگاه پشت سر هم روشن می‌شود و عملیات چاپ به درستی انجام نمی‌شود.
در هنگام چاپ نوشته به روی محصولات باید فتوسل مقابل خط تولید قرار بگیرد.

کارتریج

جوهر لازم برای نوشتن نوشته یا شناسه روی محصولات از طریق کاتریج تامین می‌شود. کاتریج مخزنی است که جوهر در آن نگه داری می‌شود. جوهر با گرما و حرارت از کاتریج خارج می‌شود.
البته دونوع کارتریج وجود دارد:

PVC:

این نوع کارتریج با جوهرهای مخصوص برای چاپ روی سطوحی مانند شیشه، سلفون، نایلون و پلاستیک مناسب هستند.

کارتریج‌های کاغذی:

این نوع کارتریج‌ها جوهری معمولی دارند و برای سطوحی مانند کاغذ، مقوا و کارتن مناسب هستند.

 جوهر

از جوهر‌های گوناگونی برای جت پرینتر‌ها استفاده می‌شوند مانند جوهر مشکی سوپر استار، جوهر رنگی، جوهر نامرئی فرابنفش می‌باشند. هزینه جوهر در کارخانه‌ها بسیار بالا است که باید تا حد الامکان میزان مصرف جوهر را کاهش داد. در زمان خرید جت پرینتر موارد زیر را حتما در نظر بگیرید.

1-شرایط مناسب با آب و هوا
2-رنگ محصول مورد نظر
3-برند جوهر و کیفیت آن
4- جنس محصول مورد نظر
5-سرعت چاپ و دپو
6-برند و انواع جت پرینتر
7-نوع سطحی که چاپگر روی آن اعمال می شود.
8-تعداد دفعات استفاده از جوهر

حلال

حلال‌ها به دو صورت اسپری و لیتری تولید می‌شوند. معمولا برای رقیق کردن جوهرِ چاپی از حلال لیتری و برای تمیز کردن جوهرهای خشک شده بر روی هِد از حلال اسپری استفاده می‌کنند. میزان استفاده از حلال در دستگاه از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا اگر مقداری ناخالصی در حلال  وجود داشته باشد میزان غلظت جوهر را بهم می‌ریزد و به دستگاه آسیب می‌زند.

فیلتر دستگاه جت پرینتر

با توجه به نوع و کابرد دستگاه جت پرینتر از یک تا چندین فیلتر در پرینتر استفاد می‌شود. برای زمان تعویض فیلتر لازم به پرسش از تولیدکننده است. اما در صورتی که فیلتر تعویض نشود به سایر قطعات جت پرینتر فشار وارد می‌کند و کیفیت چاپ را پایین می‌آورد.

اصطلاحات

پرچ کردن:

فشردن کیسه جوهر داخل کاتریج برای خارج شدن جوهر از هد و روشن شدن پرینتر را پرچ کردن می‌گویند. لازم است در هر بار روشن کردن دستگاه این عمل به درستی انجام شود.

درج تاریخ:

بیشترین استفاده از جت پرینترها برای درج تاریخ و انقضا به روی محصولات است. گاهی اوقات تنها تاریخ تولید بر روی محصول درج می‌شوند و به جای تاریخ انقضا عبارتی مانند «انقضا یکسال پس از تولید» برروی محصول نوشته می‌شوند. تنظیمات تاریخ تولید می تواند بر  روی سال/ ماه/ روز تنظیم شود.

درج ساعت:

امکان درج ساعت تولید به روی محصولات وجود دارد.

رزولوشن:

به تعداد پیکسل یا نقاط روی هر اینچ را رزولوشن گویند. هر چقدر رزولوشن بالاتر باشد کیفیت چاپ نیز بهتر است.

ثبت نظر

کد امنیتی
;