• 09126899278 - 09124709149
آشنایی اولیه با جت پرینترها

آشنایی اولیه با جت پرینترها

1397/09/15

در این مقاله در مورد جت پرینتر و تاریخ زن به شما اطلاعاتی داده می شود. دستگاه های جت پرینتر در کارهای صنعتی برای هک کردن تاریخ ها و لوگوهای محصولات به کار می رود. در محیط های تولیدی مثل کارخانجات و کارگاه های تولیدی از این جت پرینتر ها استفاده می شود. که به صورت اتوماتیک به کار می رود. البته جت پرینتر ها از نوع دستی نیز وجود دارند که در فروشگاه ها به صورت دستی برای درج قیمت و هولوگرام و تاریخ های مصرف و انقضاء از ان استفاده می شود.

آشنایی اولیه با جت پرینترها

در این مقاله در مورد جت پرینتر به شما اطلاعاتی داده می شود. دستگاه های جت پرینتر در کارهای صنعتی ( جت پرینتر صنعتی ) برای هک کردن تاریخ ها و لوگوهای محصولات به کار می رود. در محیط های تولیدی مثل کارخانجات و کارگاه های تولیدی از این جت پرینتر ها استفاده می شود. که به صورت اتوماتیک به کار می رود. 

جت پرینترها که نام دیگر ان ها چاپگر های صنعتی می باشد، برای درج اطلاعات زیر به کار می رود:

تاریخ تولید و انقضا، شماره سری محصول، آرم محصول، لوگو، بارکد محصولات و قیمت محصولات و...

مورد مصرف دیگر این جت پرینترها که بسیار هم مهم است این است که تولیدکنندگان برای جلوگیری از تقلب، از چاپ عبارات نامرئی بر روی محصولات به وسیله ی دستگاه جت پرینتر استفاده می کنند.

برای مثال از جوهرهای UV جت پرینتر برای چاپ نامرئی استفاده می شود.

جت پرینتر چه کاربردهایی دارد؟

در صنایع غذایی که با تاریخ تولید و انقضاء سروکار دارد، استفاده از جت پرینترهای صنعتی یا دستی لازم است. در گروه های دیگر تولیدی و صنعتی که باید لوگو و آرم محصول به عنوان برندی که ان محصول زیر نام ان تولید می شود ذکر شود.

دستگاه های جت پرینتر در صنایع مختلف استفاده می شوند:

از جمله بسته بندی و کارتن سازی، صنایع آرایشی، لوله و اتصالات، بطری های پلاستیکی و فلزی، جلد و پوشش محصولات و قطعات خودرو، صنایع نوشیدنی و ....

دستگاه جت پرینتر نام های مختلفی دارد که شما ممکن است انواع آن را بشنوید و باید این نام ها را بشناسید تا بدانید جت پرینتر ها به چه نام هایی وجود دارند و نامیده می شوند.

چاپگر صنعتی، تاریخ زن، مارک زن و ...از جمله این نام هاست.

جت پرینتر ها دو نوع دستی و صنعتی دارد و نمی توان همه ی جت پرینتر ها را در دسته ی صنعتی در نظر گرفت.

اما در کارخانجات صنعتی که این دستگاه ها برای بسته بندی به کار می رود و در خط تولید این کارگاه های صنعتی وجود دارد، که این جت پرینترها ، جت پرینتر صنعتی نامیده می شود.

قیمت و هزینه هایی که جت پرینترها دارند

جت پرینترها مانند هر دستگاه دیگری به مراقبت و نگهداری و تعمیر احتیاج دارند. هزینه های جانبی که این دستگاه ها دارند جوهر است. بنابراین باید بدانید که اگر می خواهید در زمینه ی جت پرینتر فعالیت داشته باشید ، ممکن است هزینه های جانبی شما از جمله تهیه جوهر دستگاه که سالانه استفاده و پرداخت می شود از هزینه ی دستگاه بیشتر باشد.

و باید حساب این قضیه را داشته و با دیدی باز و آگاهانه به دنبال این زمینه ی فعالیت و کار بروید.

برای اینکه به نحو احسنت از دستگاه جت پرینتر خود استفاده کنید تا سالم بماند، باید به دو نکته ی بسیار مهم و قابل اهمیت توجه کنید:

اول اینکه باید به نوسانات برق دقت داشته باشید و حتما برای کنترل ولتاژ ورودی به دستگاه از محافظ های مناسب استفاده کنید.

ثانیا کار بی وقفه با دستگاه سبب میشود جوهر در هد دستگاه خشک نشود.

آشنایی با انواع جت پرینتر

شما باید با توجه به نوع کاری که می خواهید انجام دهید و نوع محصول تولیدی تان اقدام به تهیه ی جت پرینتر نمایید.

با توجه به نیاز کاربران و خط تولیدتان و هزینه هایی که دستگاه دارد، باید نوع دستگاه تان را انتخاب کنید.

جت پرینتر ها به دسته های مختلف تقسیم می شوند که به طور کلی دو نوع دستی و صنعتی دارند که بسته به تیراژ خط تولید و نوع محصول به کار میرود.

چاپگر های صنعتی دو نوع دارد :

جت پرینتر صنعتی و جت پرینتر لیزری 

در جت پرینتر های صنعتی برای چاپ روی کالا و بسته بندی ها از جوهر استفاده می شود. در حالیکه در جت پرینتر لیزری از سوزاندن و حکاکی با لیزر برای چاپ ماندگار روی کالاها استفاده می شود.

دستگاه های جت پرینتر در صنایع کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد که :

جت پرینترهای دستی درشت نگار هستند و در کارگاه های کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند.

و جت پرینتر های صنعتی در دو نوع ریزنگار و درشت نگار در کارخانجات به کار می رود که با تیراژ بالا تولید دارند.

انواع جت پرینتر های صنعتی

جت پرینتر های صنعتی با چاپگرهای صنعتی جوهر افشان از نظر تکنولوژی به سه دسته ی ریزنگار و یک دسته ی درشت نگار تقسیم می شود.

1- جت پرینتر های CIJ

جت پرینتر فوق مخفف و کوتاه شده ی عبارت CONTINUOUS INKEJET PRINTERS است. این دستگاه پرسرعت است که برای تولید با حجم بسیار بالا کاربرد خوبی دارد. در کارگاه هایی که بیشتر از 15 ساعت در روز تولید دارند بهتر است که از این جت پرینتر بهره بگیرند.

این دستگاه در کنار مزیت بالایی که دارد، هزینه ی بالایی برای سرویس و بروز رسانی دارد. کیفیت چاپ این دستگاه متوسط است.

2- جت پرینترهای DOD

این جت پرینتر مخقف عبارت DROP DEMAND PRINTER است. در دو مدل لارج کارکتر و مدل های رزولوشن ارائه می گردد.

مدل اول برای چاپ های بزرگ استفاده می شود که این تکنولوژی تقریبا قدیمی شده است.

که امروزه اکثر دستگا هایی که در این دسته قرار می گیرد و در کمپانی های مربوطه تولید میشود بر اساس تکنولوژی های رزولوشن به کار می رود.

3- جت پرینتر با سیستم HP

این دستگاه قیمت پایینی دارد و برای کارگاه هایی که تولید محدودی دارند استفاده می شود. کسانی که به دنبال جت پرینتر ارزان می گردند این مدل مورد مناسبی برایشان است.

کیفیت چاپ این دستگاه مناسب است اما هزینه ی جوهر این دستگاه برای چاپ های زیاد باعث شده است که این دستگاه تبدیل به یک گزینه ی نامناسب شود.

4- جت پرینتر دستی و ثابت

متناسب با شرایط باید یکی از این دو را انتخاب کرد. جت پرینتر های دستی یا پرتابل معمولا برای محصولاتی استفاده می شود که امکان معمولا برای محصولاتی استفاده می شود، که امکان این را ندارند که بر تسمه نقاله قرار گیرند.

مانند: کارتن های بسیار بزرگ، بشکه ها، لوله های کاروگیت و ...

برای محصولاتی که می توانند روی تسمه نقاله حرکت کنند توصیه می شود از دستگاه جت پرینتر ثابت استفاده شود.

روند کار جت پرینتر ها

دستگاه های جت پرینتر به چندین دسته تقسیم می شود که هر کدام کارایی مربوط به خود را دارند، اما در کل دستگاه های جت پرینتر 4 قسمت اصلی دارند که به شرح زیر است:

- برد الکترونیکی دستگاه مغز دستگاه بوده و کنترل اصلی عملیات چاپ را بر عهده می گیرد.

- هد دستگاه چاپ که وظیفه ی اصلی آن گرفتن اطلاعات از برد الکترونیکی و پرتاب جوهر بر روی محصول تولید شده را دارد.

- مدار جوهر رسانی که شامل مخزن جوهر، مخزن حلال در بعضی از دستگاه ها، فیلتر تسویه جوهر، پمپ و شیلنگ های حاوی جوهر می باشد و وظیفه ی آن رساندن جوهر از مخازن گوناگون به هد دستگاه چاپ است.

- چشم الکترونیکی که محل قرار گرفتن ان در نزدیکی هد است.وظیفه ای برای رویت محصول بر روی خط تولید و ارسال فرمان چاپ ره برد الکترونیکی را دارد.

ثبت نظر

کد امنیتی
;